| B3STqB0Y a întrebat:

Cum e bine la un telefon sa se descarce complet sau sa-l bag cat mai repede inainte sase descarce?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E irelevant. Important este sa-i faci formatarea bateriei la inceput cu cicluri de descarcare si incarcare completa (desi acum nu mai e valabil pentru toate tipurile de baterie, citeste informatiile din cartea de utilizare a produsului). Dupa ce i-ai facut formatarea depinde mai mult de noroc si de cat de mult utilizezi telefonul decat de ciclurile de incarcare/descarcare.

| MitroKta a răspuns:

Te referi la formatarea bateriei sau pur si simplu la ciclurile de incarcare- descarcare?
In primul caz nu mai e nevoie sa formatam telefoanele, unele sunt din fabrica, altele nu mai aun nevoie- alta tehnologie.
Pentru utilizarea uzuala, din cate stiu eu, bateria lucreaza cel mai bine intre 20-80 %. Dincolo de aceste limite incepe sa se forteze. De descarcat nu prea le lasam noi sa se descarce complet, dar de incarcat recunosc ca imi place sa imi arate 100% la baterie, chiar daca stiu ca nu îi face bine laughing

| FoundYouLover a răspuns:

Eu stiam ca e bine sa-l lasi pana se descarca bateria complet si apoi sa-l bagi, ca daca-l tot bagi de exemplu la incarcat cand mai ai o linie sau doua la baterie cu timpul vei constata ca bateria te tine mai putin, de exemplu in loc sa te tina 4 ore, te tine 3.

| PirvulescuCosmin a răspuns:

Recomandat e sa-l incarci inainte sa ti se inchida telefonul.

| PirvulescuCosmin a răspuns:

Nu este adevarat. Daca ai un smarthphone, este de preferat pe la 10% sa il bagi la incarcat... formatariile bateriei era inainte la telefoanele vechi. Bateriile vin gata formatate.