| Arse27731234 a întrebat:

Cum pot să convingi un părinte ca esti responsabil pentru ca tu vrei un câine?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, pana nu demostrezi asta acasa: zilnic!
Adica
_ scularea de foarte dimineata, cred ca 6 dimineata, ca sa stie ca esti capabil sa scoti cainele afara sa-si faca nevoile, asta zilnic pentru 1-2 luni, ca sa vada ca esti capabil sa te scoli.
- sa faci curat dupa tine in camera ta, in baie, bucatarie si pe unde sunt lucruri lasate aiurea.
- iar seara nu iesi nicaieri, ca si cum ai avea cainele, trebuind sa te ocupi de el, sa-l scoti afara sa-si faca nevoiele si apoi sa intri in casa si sa te joci cu el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te apuci și faci chestii in casa... De la dus gunoiul la spălat vase.

| doctorandus a răspuns:

Sa-ti faci singur curat si ordine in camera, sa fie luna, timp de sase luni.

| Fatamuntilor a răspuns:

Un caine il iei pe viata!
responsabilitea fata de de animal insemna sa il scoti afara timp de ploaie, iarna, sau ai cand nu ai chef.Sa ii dai mancare, apa, sa strangi dupa el, chiar daca isi face nevoile afara.Sa ai bani pentru medic.
Asta ar insemna sa te scoli foarte de dimineata, inainte de scoala, sa il scoti afara la plimbare si pentru nevoi, macar 10-15 minute
Uneori va trebui sa renunti la iesirile cu prieteni.
Te poti antrena facand curat in camera ta, sau mentind ordinea
Crezi ca le poti face pe toate astea i urmatorii 10 ani?
daca nu, mai bine iti cumperi un plus! sau alt animal, pooate niste pesti.

| Sophieka a răspuns:

Fiind responsabil cu viata ta, cu scoala si cu treburile casnice.

Daca locuiti la apartament, e greu cu un animal...Iti spun din proprie experienta, de aceea probabil ca nici nu vor.

| MarianMary a răspuns:

Ii dovedești ca ești în stare sa ai grija de el!