| OnePiece a întrebat:

Cum se poate ca un iPhone 7 sa coste in jur de 2500 de lei, iar un iPad din 2018 sa coste doar putin peste jumatate din pretul acestuia (330$ in America), desi:

- amandoua au acelasi procesor
- iPad-ul are un ecran mult mai mare si cu o rezolutie mult mai mare, iar cea mai scumpa componenta dintr-un device mobil este ecranul
- folosesc aceleasi materiale, aluminiu si sticla
- ambele au 2GB de RAM si 32GB de stocare
- si in sfarsit, bateria de pe iPad tine mult mai mult decat cea de pe iPhone 7?

Sa fie o chestie de camera? Sau de la ce credeti voi?

2 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Este pretul IN AMERICA, in Romanica inca nu au aparut
in America pretul la produsele Apple e de vreo 2/3 ca in Romania, intotdeauna a fost, mai ales la produsle noi, in plus iPad care nu e "Pro" incearca sa fie o versiune cat mai ieftina, asa ca s-ar putea sa ii lipseasca unele si altele, revino cu intrebarea cand gasesti preturi in Romania

| Websters a răspuns:

Din cauza oilor care il cumpara.