| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am abonament la Digi și datele mobile sunt vai morții lor, dacă arunc cartela o să mai plătesc abonamentul thinking

20 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Da!
Până îți expiră abonamentul!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| johnnny123 a răspuns:

Ce relevanță are că ai aruncat sau nu cartela?
Când ți-ai făcut abonament ai semnat un contract pe o perioadă. Asta e tot ce contează.

Este ca și cum ai întreba "dacă am datorii pe cartea de credit și arunc cartea de credit mai am datorii?"

| Paracetamol0lol a răspuns (pentru johnnny123):

Tata a semnast nu eu și din vina lui am fost băgat în mizeria asta cu digi

| anonim3247 a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Trebuie să meargă tatăl tău și să rezilieze ce ai tu pe cartela aia.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Anonimul3215 spune prostii. Nu este nici o taxa potrivit legii. Daca ai luat de la ei ceva platesti la pret normal. Dupa 6 luni poti rezilia oricand contractul Ii poti anunta cu o luna inaninte.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim3247):

Te rog frumos nu mai da raspunsuri nedocumentate! Nu se plateste nici o taxa! Citez din Legea nr.193/2000: "Dreptul consumatorului la denuntarea contractului nu poate fi anulat sau conditionat de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept. Drepturile partilor referitoare la o justa despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale".
Citeste legea: https://anpc.ro/anpcftp/legislatie/131017/legea_193_2000_131017.pdf

| Paracetamol0lol a răspuns:

Da :,(

| anonim3247 a răspuns (pentru Salontanul):

Am Digi din 2009, deci de 14 ani.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim3247):

Hai sa ne laudam de cand avem DIGI! Eu am de cand a aparut, din 1995 (a aparut in 1994). Sunt in zona unde a aparut si a cumparat TVS-ul care era in orasul nostru. N-are nici o legatura cu legea! Link-ul ce ti l-am dat este pe site-ul ANPC-ului si nu doare sa citesti legea. Daca ai platit taxa de reziliere inseamna ca te-au gasit mai slab. Exista si ANPC. Eu am avut si la Vodafone, si la ZAPP, si la Orange, abonamente. Le-am reziliat si n-am platit nimic. E important sa stii legea si sa nu te lasi dus de nas.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim3247):

Apropo! Mai citeste si explicatiile unui avocat si sa nu mai raspunzi din slaba ta experienta: https://avocat-musat.ro/......ie-mobila/

| anonim3247 a răspuns (pentru Salontanul):

Bine, așa este cum spui.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa-i spuna cineva (va rog frumos!) lui "anonim3215" ca asa fac lasii blocheaza cand vad ca nu au dreptate. Oricum o sa-i urmaresc raspunsurile si o sa-i dau raspunsuri paralele unde scrie aiureli.

Bula
| Bula a răspuns:

Peoblema ta se rezolva simplu:
Mergi cu tatal tau si cu telefonul pana la o caserie Digi, sa-ti schimbe cartela SIM.

| Mariaavrmaiancu a răspuns (pentru anonim3247):

A zis Salontanul sa-i citesti raspunsul! Si parerea mea este ca are dreptate.

| darrio2007 a răspuns:

Vezi sa nu fie telefonul tau de vina, vai mortii lui.
Abonamentul il platesti normal.
Pastreaza cartela, vai mortii ei!

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Nici eu nu-i pot scrie la aberatia aia de raspuns. Este un vechi „prieten" de-al meu cu alt cont, dupa ce a fost suspendat. El blocheaza pe majoritatea, la 5 minute dupa ce isi face un alt cont.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Vai si amar!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, vei continua sa platesti abonamentul pana la terminarea lui. Asa este legal, chiar daca tu ai decis sa nu mai folosesti caretla respectiva.