| Lioana a întrebat:

De cateva săptămâni telefonul meu se inchide imediat ce deschid camera photo, iar bateria e sub 30% incarcata.
Inainte puteam face poze si cu baterie de 2%.
De ce se întâmplă asta? Mentionez ca daca redeschid telefonul bateria e tot atat cat era cand am deschis camera. Deci nu s-a consumat bateria cu deschiderea camerei.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Tensiunea bateriei reflecta gradul de incarcare. Sub o anumita valoare a tensiunii bateria e considerata descarcata si telefonul se inchide pentru a nu se descarca bateria de tot. (Bateria se strica daca e descarcata la zero.) Cand bateria e mai veche creste rezistenta interna si atunci tensiunea desi e mare si corespunde unei incarcari de 30% scade repede la un consum mai mare de curent apoi daca acel consum marit dispare, tensiunea revine la valoarea care a fost 30%, dar acea scadere temporara a tensiunii determina oprirea telefonului. Pot fi si alte cauze in afara de baterie. Pot fi niste circuite care sunt defecte si la activarea lor consuma mai mult curent decat normal. Poate fi si o eroare in soft, care sa declanseze oprirea telefonului mai repede decat normal. Un semn ca bateria e uzata ar fi daca tine mai putin decat inainte. Alte aplicatii poate ca folosesc mai putin curent si nu mai scade tensiunea asa de mult pe baterie incat sa opreasca telefonul. Camera poate ca consuma curent mai mult pentru focalizare, stabilizare optica si poate ca de asta se opreste telefonul doar cand e folosita camera. La aparatele foto tot asa am vazut ca se inchid singure daca bateria e mai descarcata si activez zoom-ul optic sau focalizarea si trebuia sa pun baterii incarcate mai bine ca sa mearga.

7 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

? Nu stim nici noi!

| halogen001 a răspuns:

Ar putea fi de la baterie. Daca puterea bateriei a mai scazut, atunci la folosirea camerei scade tensiunea pe baterie cand se incepe folosirea camerei si telefonul se inchide. Chiar daca nu se consuma curentul, e suficient sa scada tensiunea pe baterie si telefonul se inchide. Daca e de la baterie, atunci doar schimbarea bateriei rezolva problema.

| Wr3nch a răspuns:

Ce model, de cand il ai? Porbabil bateria e spre finaluk ciclului de viata. Ori o schimbi, ori cumperi alt tel.

| Lioana explică (pentru halogen001):

Dar alte aplicații care folosesc internetul functioneaza fara probleme. Doar camera inchide telefonul.

| Catrice a răspuns:

Aia e, se pregătește sa decedeze bateria. În 4-5 luni max ii faci înmormântarea.

| cristi202 a răspuns:

Bateria e terminată. Necesita una noua.
E doar la camera pentru ca foloseste si dispozitivul (camera), si aplicația, si display-ul in regim video, deci consumul din baterie e mare. Mai mare ca la alte aplicatii.

Răspuns utilizator avertizat