| Lightdark a întrebat:

De ce a eliminat Apple senzorul de amprentă de pe iPhone de la iPhone X in sus?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu functiona corespunzator cu maini umede, transpirate, etc
nu functiona foarte bine cu manusi, sau cu mainile murdare
se temeau ca cei rau intentionati pot folosi amprente de pe diverse obiecte ale apartinatorului (pahare, manere, mape, etc)

Au promis in 2022 ca pana in 2025 vor pune la punct tehnologia TouchID si vor reveni la senzori de amprenta sub ecran, dar... asta ramane de vazut.
Intre timp se prea tin scai de deblocarea faciala.

| Lightdark explică (pentru NLS):

Pai eu am un telefon cu senzor de amprenta montat lateral și îmi ia și cu mana uda acum citind acest comentariu am incercat am imuiat degetul un pic in apă și mi l-a luat...

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Deseori, senzorul nu recunostea aprenta, iar telefonul a ramas blocat (daca n-a fost setat si parola numerica de deblocare).

| mont a răspuns:

Posibil sa revina, insa pe un buton lateral sau zona de pe ecran.