| Mara6392 a întrebat:

De ce, când vorbesc pe facetime pe Instagram, mi se încălzește foarte tare telefonul?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Incearca sa reduci cat se poate de mult rezolutia camerei video, cand vorbesti (vezi setarile camerei in Facetime).
2. Opreste restul aplicatiilor, care nu functioneaza /nu le folosesti in timpul convorbirii.
3. Vorbeste cat mai putin pe Facetime /telefon.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai folosești in aceeași timp modemul și antenele telefonului ca sa ai semnal, folosești camera, folosești sunetul, microfonul, ecranul și difuzorul.E evident că pentru a folosi toate astea, ai nevoie sa consumi energie.

| siriusblack98 a răspuns:

Telefonul este slab. Aplicatia respectiva foloseste ceva resurse dar nu mai multe decat un apel video pe skype/whatsapp/teams. Daca nu duce, inseamna ca telefonul este slabut.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru ca telefonul foloseste multe resurse facand acea platforma sa functioneze in mod constant. Consuma foarte multa energie atunci cand faci facetime pentru ca necesita trafic mare de internet si de sistemul de operare care incearca sa ruleze constant in timp real totodata si imaginea video.

| sparklingqueen a răspuns:

Deoarece cand esti pe camera telefonul se supraincalzeste probabil din cauza calități și perfomanta telefonului