| anonim_4396 a întrebat:

De ce la noile telefoane nu se mai aude acel sunet de interferență cu televizorul sau radio-ul cum se auzea la cele vechi înainte?
Apropo, ce cauza apariția acelui sunet?
Vreo componenta a telefoanelor de dinainte sau a TV-urilor?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Telefoanele vechi aveau emisie de unde electromagnetice care erau de joasa frecventa si mai puternice, incat puteau interfera cu aparatele electronice casnice (si nu numai).
Evoluand tehnologic, au fost reduse emisiile electromagnetice, astfel noile telefoane nu mai bruieaza aparatele casnice (ceea ce nu inseamna ca nu pot bruia alte echipamente electronice).

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca tehnologia a avansat si acum se pot ecrana mai bine!

| mihai69 a răspuns:

Cea mai tare descoperire:
"acum se pot ecrana mai bine!"
Păi măi femeie, dacă le ecranezi nu mai pot funcționa!

| Hyperion7 a răspuns:

Mi se pare că e din cauza telefoanelor care emiteau mai multe unde electromagnetice.
Am făcut acest experiment la televizorul bunica-mii și am observat că televizorul bruia doar când suna telefonul mai vechi.
Deci da.

| blackann a răspuns:

Violetta... rolling on the floor