| anonim_4396 a întrebat:

Am montat o sursă nouă în PC,deoarece cea veche suna tare și avea fluctuații de curent. După ce am montat sursa, am pornit calculatorul, si, fix același sunet se aude și acum. Sursa am testat-o înainte să o pun în PC și nu scoatea aproape nici un sunet. Cooler-ele nu au zgomot, le.am oprit manual și tot se auzea. Funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai exclus "manual" ventilatoarele (sursa, cooler CPU, cooler GPU) atunci mai pot exista doua piese zgomotoase:
- unitatea de CD/DVD, daca ai uitat un disc inauntru
- hard disk foarte uzat mecanic, spre distrugere (se incearca prin scoaterea cablurilor din el)
- difuzorul /beeper-ul scoate un sunet permanent (se verifica prin scoaterea mufei de pe placa de baza.

Alte piese care pot genera zgomot nu prea mai sunt in PC.

Daca sursa are fluctuatii mai mari de +/- 5%, atunci poate crea problema, dar multe PC-uri admit variatii de +/- 10% sau chiar si mai mari, fara sa afecteze buna functionare.

| TTSP a răspuns (pentru Bula):

Sursa era un delux atx 450w, de aceea am schimbat-o cu un Segotep SG-D600. Voi incerca ce mi-ai spus, sper sa meargă

| TTSP a răspuns (pentru Bula):

P.s cooler-ul de la placa video nu l-am oprit, nu m.am gândit că el e cauza, dar mi-ai dat o idee bună. Am pornit calculatorul, am dat jos partea laterala de la carcasă, am oprit cooler-ul, și, nu se mai auzea aproape nimic. Mulțumesc pentru ajutor! Macar stiu care e problema.

| Bula a răspuns (pentru TTSP):

De regula, ajuta daca-l cureti de praf.
Daca te pricepi, poti incerca sa-l demontezi si sa pui o pictura de ulei siliconic pe ax /bucsa.
La nevoie, poti gasi ventilator de schimb, doar sa ai grija la distanta gaurilor de prindere si la numarul firelor de conectare, la mufa.
Succes! happy

P.s.
Incearca si cu sursa veche, cred ca ar functiona bine, vei avea o rezerva verificata.