| anonim_4396 a întrebat:

De ce mizează atât de multe persoane pe achiziționarea unui iPhone când Samsung are mai multe facilități, cum ar fi o rezoluție mai mare a camerei, posibilitatea de personalizare a sistemului de operare și nu în ultimul rând, autonomia bateriei?
Înțeleg că unii vor să epateze, să arate că își permit un gadget scump, dar și telefoanele de top de la alte branduri sunt scumpe. De ce tocmai iPhone?

Cei care citiți întrebarea și ați optat pentru iPhone în detrimentul altui telefon, la fel de scump, îmi puteți spune de v-a determinat alegerea făcută?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Simplu: pentru ca vor sa arate ceea ce nu sunt, iar unii dintre ei au si mintea ingusta... laughing Milionarii cheltuie mai putin pe gadgeturi scumpe de firma decat clasa muncitoare, adica saracii! E un fapt dovedit! Oare de ce? Pentru ca o parte mare din clasa muncitoare sunt prosti laughing
Un milionar cu maruntisul din buzunar si-ar putea lua oricand un iphone, dar el e mai istet de atat si nu vrea sa iasa in evidenta cu nimic, el stie ce are si nu trebuie sa dovedeasca asta nimanui. pe cand saracul face economie luni de zile poate chiar si un an sa cumpere un iphone sa arate celorlalti ce bine o duce, cand de fapt nu arata altceva decat cat de prost e... laughing
Asa este cu tot ce e de firma nu numai cu telefoanele...

| KovacsB a răspuns (pentru lpavel):

Strugurii sunt acri.

| lpavel a răspuns (pentru KovacsB):

Pentru orice persoana care nu are capul gol!
tu nu faci parte din aceea, clar! laughing

| KovacsB a răspuns (pentru lpavel):

Se pare ca religia ti-a transformat creierul in muci.
Ios-ul are niste avantaje pe care nu are rost sa ti le explic deoarece ar dura o eternitate sa intelegi.

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Snobism.

| Simpatic a răspuns:

Tine in primul rand de gusturi, cand compari iphone cu Samsung intri cumva in teritoriul diesel vs.benzina! fiecare cu avantajele si dezavantajele sale, dar niciun castigator clar!

raportat la Apple si produsele lor, eu consider ca majoritatea cumparatorilor de produse Apple sunt adolescenti care nu cunosc la nivel de detaliu ceea ce cumpara si nici nu ii intereseaza acest apect. la modul general iphoneurile sunt un fel de Bentley, ei cumpara dupa marca si renumele ei, si abia apoi in functie de caracteristicile telefonului.
cumparatorii de Samsung (si nu numai) cumpara in functie de caracteristicile tehnice in primul rand: ce procesor are, ce GPU, cati GB RAM etc

nu as putea insa vreodata sa spun tot ce tine de IOS vs ANDROID, iphone vs Samsung, pentru ca nu pot expune toate cazurile particulare, de ce unii aleg un anumit produs si alte persoane un altul... este totusi gresit cand credem ca noi putem fi strict obiectivi in alegerile noastre si altii nu.

la modul general insa, cred ca am atins esentialul in ceea ce priveste produsele Apple! in speta iphone, desi poate si eu tot subiectiv am fostwinking

| NLS a răspuns:

Persoanele inteligente si care isi cumpara telefon pentru functionalitate, isi cumpara de obicei alte marci, nu acestea doua.
Sau mai nou isi cumpara Samsung, pentru perioada lunga de update-uri.

Castig 2500 euro pe luna aproape, am cumparat o casa in Germania, si nu am iPhone (nici Samsung. Am avut unul singur, dar urmatoarele nu m-au mai dat pe spate).

Ca idee, fratele meu e mereu cu varianta Sxx Ultra.
E un telefon la suprapret, exact ca orice iPhone, cu aproape nimic mai prejos decat Realme GT2 Pro, pe care il posed.
Nu justifica diferenta de ~900-1000 euro dintre al meu si al lui sub nici o forma.

Revenind.
DE ce mi-as cumpara un telefon care are un sistem inchis, pe care pana acum la insistentele UE nu puteai instala aplicatii decat din magazinul lor,
pe care nu puteai sa iti copiezi propria muzica, propriile clipuri?
Si pentru extinderea memoriei erai obligat sa platesti abonament de cloud?
Nici macar pictogramele de pe ecran nu te lasa sa ti le organizezi cum doresti, trebuiau sa fie ocupate toate spatiile, nu puteai sa le tragi pe fiecare unde doreai.
Ce sa mai vorbesc de mai multa customizare.

Americanii le cumpara in draci in primul rand din patriotism si pentru ca la ei sunt destul de ieftine.
Si asa au dat tonul unei mode de snobism global.

Apple iti vand si 1kg rahat la pret de vila daca e, pentru ca "rahatul lor de ultima versiune, e cel mai bun rahat de la rahat incoace".

La inceputuri, prin 2007-2014,
achizitia unui iPhone era oarecum mai logica, Android nu era inca suficient de copt, pentru ca trebuia sa deserveasca o plaja mult mai larga de harwdare, de la diferiti producatori.
IOS trebuia sa ruleze doar pe hardware-ul iPhone-ului.

Intre timp, Android a devenit super stabil, nu mai exista nici un fel de probleme majore.

Producatori precum Huawei, LG sau Google au inovat enorm in segmentul foto, si momentan Asus a dus la rang de arta racirea unui smartphone puternic.

| KovacsB a răspuns (pentru NLS):

Nu ai Iphone pentru ca trebuie sa-ti platesti ratele la banca.

| NLS a răspuns (pentru KovacsB):

Haha...
Chiar nu am vreo rata la banca.
În trecut când mi-am luat fostul telefon,
Huawei P10 Plus era la vreo 25 Euro diferența de iPhone-ul de atunci, probabil 8 sau X, nu mai rețin modelul.
Aveau 3 colegi de munca iPhone, il butonasem puțin de la ei, in magazin nici nu l-am luat în mana, am sărit direct pe P10 Plus și nu imi pare rău.
Între timp nu îmi plac nici Huawei, pentru ca nu ma împac cu ecranele rotunjite.

Cum am zis, nu exista absolut nimic pe care sa îl poată face frate-meu pe S22 Ultra și sa nu pot face pe GT2 Pro, cu 900 euro mai ieftin.
Procesorul e mai puternic decât al lui și telefonul e de vreo 10 ori mai arătos.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Cand va aparea noua generatie de M-uri,
posibil sa imi iau si ceva de la Apple,
dar in nici un caz telefon sau laptop.

Ma intereseaza un Mac Mini, merg al naibii de bine cutiutele acelea pentru DaVinci Resolve.
Am lucrat pentru o perioada la munca in trecut pe iMac, era ceva cu i5 de prin 2013, nu sunt chiar strain de ele.

| siriusblack98 a răspuns:

Marea majoritate vor doar sa epateze si sa se pretinda cine si-ar dori sa fie. Sunt foarte putini utilizatori de iphone care si-au achizitionat acel telefon strict pentru avantajele sistemului IOS si care inteleg cu adevarat optiunile acestuia.

| StoicAnalysis a răspuns:

Unii pentru brand si atat. Altii pentru stabilitate si optimizarea sistemului, cat si pentru securitatea acestuia. De exemplu e mult mai dificil ca un dispozitiv pe IOS sa fie virusat decat pe un dispozitiv pe android. Chiar daca esti "grijuliu" cu telefonul, la un moment dat, din greseala sau din necunostinta de cauza, tot vei intra pe un site capcana si de acolo vin si virusii de obicei. Iphone-urile iti interzic instant sa intri pe site-uri de genul si nu iti da voie sa descarci chestii de pe google. In plus telefonul lor e mult mai bine optimizat sa faca fata aplicatiilor din vremea noastra.
Un telefon pe android intotdeauna va avea resurse mai mari pentru ca doar asa poate face fata telefonul la noile update-uri ale aplicatiilor de pe acum. Pe android ai libertatea sa descarci chestii de pe google in telefon sau sa intri pe site-uri dubioase, dar ai si riscul mai mare sa prinzi virusi.

Daca te apuci si compari acum doua telefoane de acum 4 ani, unul pe IOS si unul pe Android, ai sa vezi ca telefonul pe IOS va functiona la fel de bine ca atunci cand l-au lansat, pentru ca a fost optimizat sa mearga brici. Nu s-au bazat pe resurse multe pentru a rula aplicatiile.
In timp ce telefonul pe android isi va pierde din capacitate, pentru ca el a fost facut sa mearga brici cu resursele de atunci. Acum ca aplicatiile necesita mai multe resurse si tehnologie mai noua, telefonul respectiv va rula mai greut in timp.

| Lupică27 a răspuns:

Eu cand am schimbat telefonul initial am vrut neaparat Sony dar surpriza, nu se mai gaseste deloc prin magazine, ma refer ca nu mai este fizic, doar la comanda online. Ghici de ce? lumea prefera chinezarii ieftine cu camere de 100 mp si memorie de 64 gb ram si eu mai stiu ce, ma refer la alea oppo si nu stiu toate chinezariile astea noi.
I phone e de fatada, de a arata ce smecher esti, iar Samsung sunt bune dar deja incep sa nu mai dea nici ei incarcatoare la pachet.

| OneReason a răspuns:

1,la Iphone tine bateria mai mult
2. Pe Iphone nu te poți infecta cu virusi deoarece cei de la Apple au un sistem securizat foarte bine dezvoltat si strict de ex nu poti sa descarci ca pe android orice apk de pe inernet.

| lpavel a răspuns (pentru OneReason):

Asta a fost candva, acum nu mai este valabil! detii si tu unul este? laughing

| ___XxwR a răspuns:

Unii oameni preferă iPhone-ul pentru ecosistemul integrat al produselor Apple și experiența simplificată, împreună cu serviciile și suportul pe termen lung oferite de companie.

| OvidiuSorinCupsa a răspuns:

Să fie telefon, să meargă și să facă ce trebuie, așa ar trebui să se raționalizeze, nu umblatu' după trenduri că vai să am ultimul flagship.

| KovacsB a răspuns (pentru OvidiuSorinCupsa):

Nu este vorba de trend.Cand ai computer Apple, Apple TV, Macbook doar nu iti cumperi o pocnitoare cu Android cum au toti copiii.