| Girly97 a întrebat:

De ce roaming-ul modifică căsuța vocală? De exemplu când te duci în Bulgaria iar când cineva din țară te sună și nu răspunzi le răspunde un robot bulgar.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca esti in Bulgaria. Daca erai in Polonia, vorbea in poloneza. Si tot asa.
In acel moment esti in reteaua tarii respective, asociată cu reteaua in care esti tu in tara.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca apelul e transmis prin intermediul altor retele, iar operatul original plateste o taxa. Nicio retea nu are propriile turnuri GSM in toate tarile unde roaming e valabil.