| Georry a întrebat:

Din ce cauze se poate strica dilspay-ul?

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Care display? al smartphone-ului, PC-ului, laptop-ului? Si ce defecte?; pixeli morti, display crapat, imagine neclara, zgarieturi? Sunt mai multe cauze, pana nu spui ce s-a intamplat nu prea te pot ajuta. DAR, daca ai intrebat de curiozitate cauzele sunt diverse la fel cum am mentionat mai sus, pixelii morti apar de obicei de la "uzura", adica de la perioadele lungi de functionare, se crapa de la socuri, zgarieturile cred ca iti dai si tu seama cum pot aparea, daca vorbesti de un pc si imaginea isi schimba culoarea dominanta(adica de la normal in galben sau roz sau verde, etc) atunci e posibil sa fie de la cablul vga sau de la placa video, iar daca vorbesti de un laptop e ori de la placa video ori de la conexiunea dintre display si placa. Am mai auzit si de unele cazuri, in care la display-urile cu cristal lichid(LCD) dupa o perioada foarte lunga de folosire(nu neintrerupt) acel cristal lichid sufera mici "modificari" si imaginea devine putin mai fada, dar nu cred ca este posibil. Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| MskDesign a răspuns:

Chiar si o pana de curent iti poate strica monitorul.