| Daughter a întrebat:

Din punctul vostru de vedere care este cel mai bun telefon care exista acum pe piata? Eu oscilez intre Huawei Mate 20 Pro si Google Pixel 3 XL?
Nu ma intereseaza brandul telefonului, ci calitatea.
(Sunt amatoare de fotografie, deci camera trebuie sa fie buna).

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca vorbim de calitate si superioritate categoric Apple e nr 1 in lume

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mate 20 Pro. Nu pentru ca as fi fan Huawei - ca nu sunt fan nimic, ci doar fan best bang for the buck. https://www.dxomark.com/ - daca tii totusi la banii tai, mai bine iei fie un DSLR, fie un Mi Mix 3 (cand va ajunge pe la noi, desigur). Mate 20 Pro e ridicol de scump, pentru ca si Huawei au ridicat coada cu preturile ca Samsung. Si asta ti-o spun direct din sursa unui reprezentant Huawei care foloseste Mate 20 Pro de la job. Foarte misto, nu e indoiala, dar prea scump. P.S. Uite poza facuta cu telefon de ~1300 RON in momentul lansarii acum vreun an: https://500px.com/photo/249846161/winter-in-march-by-codru%C8%9B-nistor

| NLS a răspuns:

Nu exista telefonul suprem, care sa fie la toate capitolele excelent.
Asadar eu nu as pune nici un model pe locul 1.
Exista telefoane foarte bune, si atat.
Fiecare are avantaje si dezavantaje.

Problema la Mate 20 Pro, din citite si auzite, cred ca e sunetul.
Iar pe locul 2, chestie de gust- lucratura, imbinaturile, finisajul.

Sper ca s-a rezolvat problema pe care o am eu cu P 10 Plus.
(vara, cand e dogoarea mai mare transpira si se supraincalzeste la folosire normala in palma, pana ia freeze. Am patit asta de 2 ori, prima data vara trecuta, si in august 2018)
S-a rezolvat cu un simplu restart.

Chestii "Pro" la Mate 20 Pro : multe..., inclusiv bateria, dotari extra fata de concurenta, ecran excelent, camere de invidiat (insa doar pentru foto, la video am auzit ca nu exceleaza, si oricum nu filmeaza 4k cu 60FPS, cum imi doresc eu, si cum fac alte telefoane actuale)...

Pentru fotografie, da, as zice ca e cel mai rasarit.
Pentru poze SI VIDEO: iPhone XR, Note 9 sau Razer Phone 2

| Nemessys a răspuns:

Samsung note 9 (imi dau si eu cu parerea + ca sunt fan Samsung)

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Nokia 7

| Al3x998 a răspuns:

Asus Zenfone 5Z.

| PappZsoltAndras a răspuns:

S-ar spune ca Google de oricate ori a scos un Pixel acesta a fost prin primele locuri la fotografii. Desigur Huawei mate 20 pro are 4 camere in total fiecare avand un scop, iar si ca performanta mate-ul bate pixel de o suta de ori. M-a mai intrebat si azi cineva care a vrut sa alega intre un note 9 si mate 20 pro. I-am mai spus ca unii oameni mai au o problema cu mate-ul (#GLUEGATE). Display-ul cand este redus la o luminozitate la aproape zero se poate vedea pe marginile telefonului o culoare verzuie. Ambii smartphone sunt de top, au Android-ul cel mai nou, deci nu vor avea probleme. Daca te mai bagi si la editare, atunci iti presupun sa iti iei mate 20 pro pentru procesorul bun. Sper ca te-am ajutat.

| ValiPătrașcu674 a răspuns:

Iti spun din propria experienta! un prieten de-al meu are Huawei mat 20 pro si face niste poze mortal de bune cu calitate buna si o rezolutrie bestiala
in chimb pixel 3 xl este si el bun dar pozele nu sunt la fel de bune ca si Huawei-ul
parerea mea este sa iti iei un Huawei 20 pro este super
ps fundita pls