| Norbert170 a întrebat:

Este adevarat ca prima oara cand incarc un telefon, trebuie sa il las la incarcat 12 ore pentru a formata bateria?

Răspuns Câştigător
| αleхαɴdrα a răspuns:

Nu, telefoanele noi sunt formatate din fabrica si nu mai trebuie sa le formatezi. Am intrebat un specialist si mi-a spus ca nu mai este nevoie de formatare.
Sper ca te-am ajutat!

5 răspunsuri:
| JusTPauL a răspuns:

Asa se zice acum nu stiu cat e de adevarat. poti sa faci odata asta ca nu pierzi nimic.

| untu a răspuns:

Da,este adevarat! Mi l-a recomandat vanzatorul de la magazin ca trebuie formatat bateria pentru a avea o viata lunga treebuie lasat la incarcat telefonul 12 ore si trecuie descarcat complet tot si sa incarci din nou 12 ore! Operatiunea trebuie repetata de 3 ori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toate bateriile trebuiesc
formatate. Unele vin formatate din fabrica. Eu am un core 2 de la Samsung si nu i-am formatat bateria. Nu am avut probleme cu ea. Tine si doua zile daca nu prea utilizezi.

| AlexElektro1987 a răspuns:

NU, daca vrei sa iti tina bateria mai mult, il lasi pana se termina bateria de tot, dupa care il bagi la incarcat pana ajunge la 100%. Chestia asta o repeti de 3 ori.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bateriile de la telefoanele/tabletele noi, NU se mai formatează!

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Ion la linkul :
http://www.f64.ro/......009new.pdf

http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Po la linkul :
http://www.phoenixmodels.ro/LiPo.htm

Toate cele bune!