| EpicGame a întrebat:

Daca îmi i-au un telefon nou si vreau sa ma țină bateria pe viitor, ce trebuie sa fac prima data, sa folosesc telefonul pana se descarca bateria de tot, iar apoi să-l pun la încărcat pana se încarcă full sau să-l incarc full, iar apoi sa umblu pe el.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Bateria nu trebuie descarcata complet. De aceea telefonul te si avertizeaza sa incarci cand energia din acumulator ajunge la un anumit procent (spre exemplu, 10%, 15%).
Cand cumperi telefonul, s-ar putea ca bateria sa fie pe jumatate incarcata (pentru protectia acesteia) si o poti folosi astfel pana primesti mesajul de avertizare baterie descarcata, dupa care o incarci pana la 100% si folosesti telefonul pana la urmatorul avertisment de descarcare.
Nu e nevoie sa tii la incarcat telefonul 12 ore in priza, ci doar cat sa ajunga la 100%!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie sa ii faci nimic. asta cu formatarea bateriilor nu mai e valabila la tehnologiile noi.

| TCosminn a răspuns:

Asta era tehnica telefoanelor vechi. Acum tehnologia a avansat si a inteles nerabdarea omului de a formata o bateria. Astfel s-a ajuns la incarcarea bateriilor oricand vrei tu, la cat % vrei tu etc. Ideea e cat se poate de simpla, este recomandat ca bateria sa fie descarcata complet inainte de incarcare, macar odata pe luna. Nu incerca totusi sa folosesti telefonul cand se incarca bateria, deoarece se incalzeste mai tare.