| AleixD a întrebat:

Hei, acum 2 zile mi-am luat un telefon nou UTOK 500D si azi mi s-a descarcat prima data. Am cautat in instructiuni sa vad daca scrie cat trebuie sa il las la incarcat insa nu scrie.
Imi poate spune cineva cat se lasa la incarcat telefonul? 12h, 24 h sau doar pana ce e 100% sau?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.techcafe.ro/......-tabletei/
Cat timp trebuie sa incarcam bateria telefonului, pentru prima oara, pentru ca aceasta sa dureze mai mult?

Odata ce ati achizitionat un telefon nou, dupa descarcarea bateriei, aceasta trebuie incarcata. Ei bine, probabil ca va intrebati cat timp trebuie ca aceasta trebuie sa stea la incarcat pentru a fi formatata.

Uita-ti mai jos cateva sfaturi:
1. Incarcati bateria telefonului pentru prima oara 10-14 ore.
2. Este bine sa incarcati bateria telefonului, dar acesta sa fie inchis, daca este posibil. Lucrul acesta face ca incarcarea sa dureze mai putin si ajuta si la calibrarea bateriei.
3. Incarcati bateria telefonului numai cand aceasta este epuziata.
4. Scoateti telefonul de la incarcat numai cand bateria acestuia este complet incarcata.

| halogen001 a răspuns:

Se incarca normal pana ajunge la 100%, nu trebuie sa stea zile intregi la incarcat.
Daca s-ar supraincarca, bateria s-ar strica - acest lucru insa nu se intampla deoarece incarcarea se opreste automat.
Capacitatea bateriei e de 2000mAh, iar incarcatorul banuiesc ca e de 500mA - prin urmare o incarcare se face in aproximativ 4 ore (4x500 = 2000)
Incarcarea se face de obicei de la 15%.
Descarcarea sub 15 % e daunatoare acumulatorului - ii reduce perioada de functionare.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

In timpul incarcarii, telefonul se incarca mai repede daca e oprit de la butonul pornit - oprit (nu de tot, doar ecranul sa fie stins). In timpul incarcarii nu se pun obiecte - (carti, hartii, reviste,. ) peste telefon si peste incarcator - acestea se incalzesc in timpul incarcarii si au nevoie de o buna circulatie a aerului ca sa se raceasca.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bateriile de la telefoanele/tabletele noi, NU se mai formatează!

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Ion la linkul :
http://www.f64.ro/......009new.pdf

http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Po la linkul :
http://www.phoenixmodels.ro/LiPo.htm

Toate cele bune!