| idontgiveafuck2344 a întrebat:

Hei TPU.Am o problema cu telefonul.Il pun la incarcat si imi arata ca se incarca 1% si atata.Iar daca vreau sa il deschid imi apare o baterie goala.Ce poate fi? Cum il pot repara? Specific ca,de la baterie nu poate fi,pentru ca bateria este noua(azi am primit coletul cu ea, si cat a fost incarcata a mers.)
Ce pot sa fac? Din ce cauza nu mai merge?

16 răspunsuri:
| Mihai089089 a răspuns:

Poate o fi de la incarcator nu stiu sigur, dar am o varianta:daca ai un telefon cu o baterie de aceeasi marimie ca telefonul tau poti sa o incarci la telefonul ala sau daca nu:daca ai garantie du-te de unde l-ai cumparat si informeaza-te

| xpoisonxdartx a răspuns:

Nu iti incarca, ori este mufa de la telefon ori incarcatorul.

| BlackRose03 a răspuns:

Daca stai cu el in priza cat e descarcat bateria se strica, nu mai incarca si trebuie sa indoi incarcatorul ca sa functioneze.Sau incarcatorul e stricat.Schimba incarcatorul. Daca tot nu merge problema poate fi de la baterie.

| Adry05 a răspuns:

Incearca sa iei alt incarcator, daca tot nu merge, atunci e vina telefonul si e cazul sa-l duci la un service.

| StefaniaM a răspuns:

S-ar putea sa fie ori de la incarcator, ori de la mufa telefonului. Imprumuta un incarcator de la cineva, si daca nici cu acela nu se incarca inseamna ca trebuie schimbata mufa.
Te duci s-o schimbi la un service. Pe mine m-a costat 100 de lei sa mi-o schimbe. Dar acum conteaza si modelul telefonului.

| CPAElites a răspuns:

E defect controllerul bateriei.
Nu ai ce face! Trebuie sa ceri schimbarea produsului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pune l a incarcat prin cablu de date la calculator, si daca se incarca atunci clar este defect încărcatorul, daca nu se incarca si face la fel, este defect telefonul si trebuie returnat la garantie pentru reparatii.

| danutzu96 a răspuns:

Incearca alt incarcator
Daca nu vrea, returneaz-o pentru ca are controlerul defect.

| Sarcopt a răspuns:

Încearcă cu alt încărcător, poți să ai probleme şi cu bateria chiar dacă e nouă

| ExoNightsMC a răspuns:

Daca ai prea multe jocuri/aplicatii pe el atunci logic ca nu incarca deoarece acele jocuri/aplicatii ruleaza si na...se termina bateria.
sterge din aplicatii sau poze sau jocuri

| idontgiveafuck2344 explică (pentru Mihai089089):

Cu alt incarcator am incercat, si degeaba.Multumesc oricum

| idontgiveafuck2344 explică (pentru Adry05):

Am incercat alt incarcator, dar degeaba.Multumesc oricum.

| idontgiveafuck2344 explică (pentru CPAElites):

Nu are cum, pentru ca bateria merge la alt telefon, acelasi model.

| idontgiveafuck2344 explică (pentru Sarcopt):

Bateria functioneaza in alt telefon care este acelasi model.

| idontgiveafuck2344 explică (pentru ExoNightsMC):

Nu are nicio relevanta...

| vd12311 a răspuns:

Dacă nu e de vină nici bateria și nici incărcătorul, atunci probabil problema este la telefon, la circuitul care are ca rol controlarea încărcării bateriei.Aceasta nu se încarcă direct de la 5 V, ci la 3.7 V-4.2 V.Probabil că ai făcut ceva cu telefonul, l-ai pus să se încarce unde nu trebuia(sursă nepotrivită)? Poate fi și softul afectat de acest lucru. Încearcă să lași bateria să se descarce complet, apoi pune-o în telefon și încearcă să îl încarci din nou. Dacă nu merge, poți încerca ceva mai riscant:desfă telefonul și găsește chipul, apoi încălzește-l puțin și vezi dacă merge.Altceva nu ai ce să faci decat să îl duci la service.