| mimi973 a întrebat:

Heii TPU. ce inseamna sa resoft-ezi un telefon? adica daca as avea un telefon si el ar trebui resoft-at inseamna ca telefonul nu functioneaza deloc? adica explicati-mi in ce consta resoft-area ca nu ma pricep deloc si am pe cineva care vrea sa facem schimb de telefoane si acel telefon trebuie resoft-at. adica nu merge deloc/ aa si inca ceva cum il pot resofta singura? telefonul se numeste Allview a 4 you

7 răspunsuri:
| KanezuY a răspuns:

Sa-i reinstalezi softul, nu recomand sa faci asta de capul tau ca-l il poti strica si mai tare. Mai degraba du-l la service.

| mimi973 explică (pentru KanezuY):

Inteleg, dar totusi, daca necesita asta, telefonul se deschide? pot vorbi la el? sau este ceva urgent si nu se deschide

| NellCy a răspuns:

Da, înseamnă că nu funcționează, și eu am avut un Lenovo și a trebuit resoftat iar cei de la service mi-au spus că nu se poate resofta.
Desigur posibil ca al tău să se poata resofta însă la un service!

| KanezuY a răspuns (pentru NellCy):

Orice telefon se poate resofta, cred ca aia de la service nu stiau ce sa faca.
Mai este aici o intrebare similara : https://www.tpu.ro/telefonie/cum-pot-resofta-telefonul-allview-a-4-you/

| RaduMihaiRadu a răspuns:

Resoftarea este exact ca si cand ai pune un nou windows. Ii poti face resoftare din mai multe motive:
-virusi ce nu se sterg prin factory reset
-dorirea punerii unui alt Android sau alt os
-functionarea inproprie a programului
Partea rea este ca nu se schimba atat de usor ca la windows si necesita experienta

| mimi973 explică (pentru KanezuY):

Am vazut intrebarea, dar oare chiar nu se poate resofta?

| KanezuY a răspuns (pentru mimi973):

Se poate resofta, cauta un service serios unde sa ti faca baietii de acolo telefonul.