| Takizo a întrebat:

Help me, please! Am urmat toti pasii de aici http://www.androidro.ro/......e-memorie/ dar tot nu merge sa instalez aplicatiile direct pe card. Ce pot sa fac? FUNDA

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Explicațiile de acolo funcționează DOAR pe dispozitive care au fost „root-ate". Altfel... nu.

| Takizo explică (pentru mihai69):

L-am rootat

| mihai69 a răspuns (pentru Takizo):

OK; ai făcut două partiții pe card?

| Takizo explică (pentru mihai69):

Da, am facut

| mihai69 a răspuns (pentru Takizo):

OK. Două chestii: marca și modelul telefonului (ex.: Samsung GT-S6310) și apoi ce nu merge exact, unde te poticnești?

| Takizo explică (pentru mihai69):

Huawei Ascend Y210. Nu imi merge sa instalez jocurile pe card. Adica, cand vreau sa iau un joc de 45 MB de exemplu se instaleza in telefon. Si de abia pot sa iau un joc ca nu mai are telefonul memorie.

| mihai69 a răspuns (pentru Takizo):

Păi... ia uite ce scrie în manualul lui (pag. 65):
====
12.7.3 Moving an Application to the microSD Card
Some applications are designed to be stored on your phone’s USB storage or microSD card (depending on the model of your phone), rather than in its internal storage. Others are designed so you can change where they are stored. You may find it helpful to move large applications off your internal storage, to make more room for other applications that do not offer the option.
1. On the Settings screen, touch Applications > Manage applications.
2. Touch an application in the list. Then touch Move to SD card to move the bulk of the application from the phone’s internal storage.
The Storage section of the application’s details screen shows details about the
memory used by the application. If the application can be moved, the Move to SD card button is active.
Touch Move to phone to move the application back to the phone’s internal storage.
12.7.4 Ways to Free Up Your Mobile Phone Memory
• Move files and email attachments to the microSD card.
• In Browser, clear all temporary Internet files and Browser history information.
• Move applications to the microSD card.
• Uninstall any downloaded programs that you no longer use.
• Reset your mobile phone
=====
http://consumer.huawei.com/en/support/manuals/detail/index.htm?id=14017
Așadar, nici măcar nu ai fi avut nevoie de „artificiul" inițial.
:)
E drept, 512 MB de memorie flash (în care trebuie să încapă și sistemul de operare, și programele preinstalate) și 256 MB RAM nu prea sunt dimensiuni care să te îndemne să instalezi jocuri pe el. Mai ales pe un ecran de 320 x 480 pixeli pe 3, 5" diagonală.
Să revenim: dacă aplici metoda scrisă mai sus (din manual) merge?

| Takizo explică (pentru mihai69):

Pai asa doar le mut pe card. Eu vreau sa mi se instaleze direct pe cardul de memorie.

| mihai69 a răspuns (pentru Takizo):

Abia acum mai vii de-acasă... Păi nici cu aplicația din întrebarea inițială nu ai fi reușit.
OK; uite cum se face:
- ori instalezi aplicația asta (Set Default Location) https://play.google.com/......ps/details
- ori urmezi pașii din unul (oricare) dintre tutorialele astea
http://www.instructables.com/......d-No-Root/ ALLSTEPS
http://www.howtogeek.com/......e-sd-card/
PS mie metoda a doua, pe device-uri Samsung ne-root-ate NU mi-a mers (mai bine zis, dispozitivul accepta comanda, dar instalarea se făcea în continuare pe memoria internă). Așadar, e posibil să se întâmple și pe altele, doar că eu nu am avut decât astea la dispoziție.