| alexia38 a întrebat:

Hey, mi-am luat la abonament j5 2017 dar din nevoie l-am bagat intr-un amanet. Nu am platit abonamentul nici prima luna dar acum cand bag cartela arata numai apeluri de urgenta. Oare au facut ceva acolo in amanet la telefon sau e din cauza ca n-am platit abonamentul inca?

5 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Suna la operatorul de telefonie (de pe alt numar) si intreaba; probabil cartela SIM a fost dezactivata temporar pentru neplata.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai platit abonamentul, ti-au "taiat" posibilitatea de a face apeluri (in afara de urgenta 112).
Achita-ti datoria la zi si in scurt timp va functiona din nou, cand activeaza numarul.

| alexia38 explică (pentru Bula):

Inteleg ca nu mai pot suna dar nici alci nu ma pot suna pe mine i teleg eu nu pot dar mod normal alti care au nu.arul meu ar trebui sa ma poata suna nu?

| Strepix a răspuns:

Sunt 2 posibilitati dar exclud faptul ca cei de la Amanet au afectat telefonul.
1. Nu mai ai credit, incearca cu alta cartela.
2. Deoarece nu ai achitat, acestia te-au pus intr-un blacklist si nu vei mai putea folosi cartela pana nu platesti.

Bula
| Bula a răspuns (pentru alexia38):

Verifica:
1. Ai cartela bagata in telefon?
2. De cate luni nu ai platit telefonul si dupa cate luni de neplata se desfiinteaza numarul, conform contractului?