| geo448888805 a întrebat:

Am un telefon Huawei si vreau sa scriu cu litera la începutul propoziții. Ma ajuta cineva cu un sfat?
P.S: Nu vreau apas pe shift mereu când incep o propoziție.
~ dau coroana~

2 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Pune punct la finalul propoziției și următoarea literă scrisă va fi mare.
Nu e vorba de Huawei, e vorba de Android (sistemul de operare).
Dacă nu merge nici așa, instalează Gboard (probabil deja este instalată). Te duci la setări și selectezi Gboard ca fiind tastatura folosită. Pe Gboard sigur îți va face litera mare după punct.

| geo448888805 explică:

Nu vreau sa apas pe shift***(ups)