| sweetys a întrebat:

Ma tot intreb de la un timp la ce este bun acel NFC de pe telefon, care e faza cu el. Am cautat dar nu am inteles mai nimic. Cum se foloseste si la ce e bun? Vreau o explicatie ca pentru prosti, nu vreau linkuri sau copy/paste de pe net.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Near Field Communication (comunicare în câmp apropiat). Apropii un telefon cu NFC de altul cu NFC sau de un dispozitiv de plata si faci transferul de date: contacte, alte date, fisiere, plati. Mai ajuta si la imperecherea cu alte dispozitive cu NFC: dispozitive multimedia, casti, boxe, console, etc.

| Lioana a răspuns:

NFC e o functie a telefoanelor pentru a face plati de pe telefon.

| TheRealFantasy a răspuns:

Practic transfer de date (nu mb ci in sensul de 0 si 1 laughing, fisiere, informatii, etc.) ca bluetooth, wi-fi, si intre telefoane cu nfc dar si dispozitive cu nfc reader.

| Sellak a răspuns:

Ca pentru prosti: Poti sa platesti cu telefonul ( de exemplu. daca ai un card care are functia Contactless. adica doar apropii cardul de POS si ai platit faca sa bagi PIN-ul in limita de 100 de lei ( in Romania ). Poti sa faci asta si cu telefonul daca bagi datele cardului pe telefon.
2. Poti sa trimiti fisiere ( muzica, poze, documente) ca prin bluetooth doar apropiind telefonul de un alt dispozitiv compatibil.

| Dragonul47 a răspuns:

E un fel de program care poți deschide cu el documente...