| Lioana a întrebat:

Merita sa fac actualizarea de la Android 8.1 Oreo la Android 9 Pie?
Aduce ceva plusuri sau dimpotriva, nu imi vor mai functiona unele aplicatii pe acel sistem de operare?

7 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Mie mi-a părut rău că am făcut update-ul pentru că am impresia că-mi consumă bateria mult mai repede...

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru Hammurabi):

Sa stii ca si eu am vazut acest lucru dar trebuie puse aplicatiile pe inactiv dupa ce se inchid asta se face la baterie in setari

| anonimg a răspuns:

Eu am făcut update de la 8.1 la 9 PKQ1. 180904.001 pe un Xiaomi Redmi Note 5 chiar zilele trecute.
Singurele 2 diferențe pe care le-am văzut:
1. Când se introduce usb-ul pentru încărcare apare un cerc de culoare mov, și niște lunii care pleacă dinspre usb spre acel cerc.
2. Când scriu și vreau să mut cursorul mai înapoi, îmi apare textul mărit ca o lupă, și văd mai bine unde pot pune cursorul.
În rest nu am văzut alte diferențe.
Fiecare aplicație folosește funcția GPS atunci când dorește (fără avertizări) chiar dacă GPS-ul este oprit. Din setările telefonului trebuie modificată această opțiune pentru fiecare aplicație în parte. În felul acesta bateria ține mai mult. Există o setare în care GPS-ul să fie oprit pentru toate aplicațiile. Dar eu îl las pentru cameră pentru că îmi spune și localitatea unde a fost făcută poza respectivă.
Android 9 nu mi-a schimbat cu nimic înfățișarea, aspectul icon-urilor sau al textului.

| Lioana explică (pentru anonimg):

Iti merg toate aplicatiile instalate anterior? Eu am primit avertisment in urma cu vreo 2 luni de la o aplicatie cum ca trecerea la Android 9 va face ca aplicatia sa nu mai functioneze corespunzator.

| anonimg a răspuns (pentru Lioana):

Nu am verificat chiar toate aplicatiile dupa actualizare; dar acelea pe care le folosesc des au mers fara nici o problema, la fel ca si mai inainte. Si dintre acestea sunt: mozilla firefox, google chrome, yahoo, Youtube, whatsapp, imgur, waze, one note, file manager+, kaufland, olx, vreme, mybible, egw writings2, studii biblice...

In dreptul aplicatiei de care spui, este imposibil ca sa nu existe o versiune a ei care sa nu mearga si pe android9. Sau in cel mai rau caz o alta aplicatie asemanatoare functinala pe Android 9.