| Dragan_Mirela_1977 a întrebat:

Păreri despre un telefon LENOVO? a536

Răspuns Câştigător
| FanLenovo a răspuns:

Ei bine, Lenovo este domeniul meu, mai ales a536, stiu aproape tot ce se poate despre acest telefon.

Pro:
-Baterie
-Camera destul de buna chiar daca e de 5mp
-Display 5inches
-Procesor Quad Core
-Ram 1GB

Contra:
-FWVGA Display [TFT]
-pe capac raman amprente, dar din fericire in pachet iti ofera o husa de silicon.

Mult succes, telefonul este foarte bun.

Dar iti pot face o sugestie de telefon, putin mai bun dupa parerea mea:
http://www.cel.ro/telefoane-mobile/telefon-mobil-philips-s398-black-l/

| matematician a răspuns (pentru FanLenovo):

Salutare prietene Lenovo, as avea o intrebare, Merita sa te increzi in firma Lenovo? de precizat in unul din modelele urmatoare : Lenovo A536 - A859 - S580

| FanLenovo a răspuns (pentru matematician):

Incredere? Cu siguranta DA.
Cat despre acele modele, o sa-mi iau libertatea sa iti spun parerea mea dupa ce le-am testat [2 dintre ele]

A536 l-am testat 1 zi intreaga si pot spune ca sunt foarte multumit.
PRO:
-camera spate face poze superbe.
-bateria tine foarte bine, m-am jucat pe telefonul a536 - 4 ore Subway surfer si Temple run. [dupa ce am terminat de jucat am ramas cu bateria la 49%] Eu incepusem sa joc pe telefon cand acesta avea bateria la 90%.
-Display suficient de mare pentru a viziona filme fara a avea problema cu subtitrarile sau alte cele.
-Eleganta de care da Lenovo de fiecare data la pagina de start, deoarece ii lipseste meniul. Meniul trebuie sa recunoastem este foarte enervant, sa stai sa pornesti telefonul apoi sa intri in meniu si sa iti cauti fisierele. Lenovo A536 are toate aplicatiile imprastiate pe ecran putand fi gestionate de catre utilizator in mai multe pagini [va puteti face pagini pentru jocuri / aplicatii / etc.
- Viteza de procesare foarte mare, nu am avut parte de nicio problema pe timpul utilizarii.

Contra:
-Camera frontala cam slabuta
-Ecranul TFT care poate produce neplaceri in intuneric [din cauza aprinderilor, de aceea iti sugerez un IPS] Ecranele IPS nu deranjeaza ochiul uman in intuneric.
-Capacul de plastic lucios care permite lasarea amprentelor. Din fericire ne ofera o husa din silicon.

A859

Acesta l-am folosit doar 5 ore ieri [26 ianuarie] pentru a iti putea raspunde.
PRO:
-camera principala cat si cea secundara sunt foarte bune
-Display HD IPS [care nu deranjeaza ochiul uman in intuneric si are culori foarte vii]
-Viteza de procesare foarte buna, nu apar probleme de navigare
-Bateria tine foarte bine, in cele 5 ore de testare am consumat doar 30% din baterie, ceea ce m-a uimit, nu am mai vazut un consum asa mic, nu stiu cum au reusit sa faca acest lucru, dar important este ca au reusit.

Contra:
-Android 4.2 jellybean
-viteza de focusare putin cam mare [ dar nu deranjeaza absolut deloc]

S580
Din pacate pe acesta nu am apucat sa il testez, dar voi incerca sa iau legatura cu cei de la Lenovo Shop sa imi permita o testare.
Pot sa imi dau cu parerea.
PRO:
-camera de 5mpx
-procesorul Qualcomm de 1 GHZ

Contra: [cam multe aici]
-ecranul de 4.3 inch care este ingustat prin adaugarea butoanelor capacitive.
-calitatea displayului 260k culori
-single camera
-android os 4.0
-GPU Adreno 200.

Incredere poti acorda companiei Lenovo, dar depinde de produs, nu pot oferi perfectiune la orice pret, unele lucruri trebuie sa coste pentru a fi bune.

Lenovo a reusit sa intreaca LG in producerea de telefoane 2013-2014
http://www.arenait.net/......obile.html

| matematician a răspuns (pentru FanLenovo):

Mersi oricum pentru ajutor, pana la urma m-am decis sa achizionez un Lenovo A536, sincer la unele faze sunt nemultumit de el, sonorul telefonului este slab in cazul convorbirilor, si prezinta uneori unele defectiuni tehnice tot ale convorbirilor, de multe ori auzind un barait,...

| FanLenovo a răspuns (pentru matematician):

Este o problema a ta. te rog sa iei legatura cu cei de unde l-ai cumparat pentru o posibila inlocuire/reparatie.

5 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Un telefon bun...dar camera lui cam lasa de dorit..doar de 5 mp si 2 fronta.