| MZc a întrebat:

Partea din spate a telefonului, care acopera bateria, se cheama carcasa? Sau carcasa e husa aia de plastic care acoperă numa partea din spate?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Husa este doar o protectie care o pui peste carcasa care acoperă bateria.

Bula
| Bula a răspuns:

Carcasa este cutia in care este montat telefonul.
Carcasa este compusa din mai multe parti:
- partea frontala-laterala (in care sunt decupari pentru ecran, taste, butoane, mufe, camera, difuzoare, microfon etc.)
- partea din spate, format din capacul de spate (in care sunt decupari pentru camera/e, blitz, eventual si capac separat pentru baterie etc.

Deci, partea din spate, care acopera bateria, este o parte al carcasei.

| Irinelp a răspuns:

Carcasa e tot telefonul pe din afară.