| Sweetheart_5809 a întrebat:

Recent am primit un Samsung Galaxy mini 2. Cand s-a descarcat, l-am pus la incarcat iar cand bateria s-a incarcat 100% mi-a spus sa deconectez incarcatorul. Iar intrebarea mea este: trebuie sa-l formatez, sa-l las 12 ore la incarcat?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, la telefoanele mai noi "se spune" că bateria NU ar trebui formatată bateria - dar, părerile sunt "împărţite"...

Şi, ar fi bine s-o formatezi.

Bateria se lasă până se descarcă COMPLET şi abia APOI se încarcă iar, altfel se defectează repede şi o poţi schimba!

Cel mai bine ar fi să FORMATEZI bateria astfel :

După descărcarea completă ( când telefonul se închide singur ) se încarcă bateria de 3 ori câte 12 ore.

Bine-nţeles, a 2-a ( şi a 3-a ) încărcare se face DUPĂ descărcarea COMPLETĂ.

Îl laşi să se descarce COMPLET şi să se închidă singur, apoi îl pui la încărcat timp de 12 ore ( telefonul să fie ÎNCHIS în aceste 12 ore ) pentru formatare baterie - şi, faci asta de 3 ori.

Apoi, telefonul se pune la încărcat DOAR când bateria este 0 % şi se închide SINGUR!

Toate cele bune şi Sărbători Fericite!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.Nu se mai formateaza.

| Hirako a răspuns:

Nu. De obicei telefoanele fabricate dupa 2004 nu au nevoie de asa ceva.

| niciunume a răspuns:

Nu neaparat
atunci cand iti spune ca poti decupla incarcatorul o poti face fara nicio grija ca tellu va pati ceva

| ღĄиÐяeeαღ a răspuns:

Si daca il lasi 12 H la incarcat, bateria tot aceeasi viata o va avea!