| NewTerminator a întrebat:

Sal TPU!
Vreau sa-mi rootez telefonul(nu am reusit) si am descoperit cum.
Ideea e ca vreau sa pot sa revin la setarile de baza, deci am nevoie de urmatoarele informatii:
1) cum sa sterg toate aplicatiile instalate de mine? Am gasit un tutorial pe net de backup al firmware-ului si sterge toate datele din telefon si il aduce la setarile din baza, dar cand il conectez la contul google acesta isi descarca automat aplicatiile pe care le avea. Daca le dezinstalez eu inainte nu le mai descarca. Daca e nevoie le dezinstalez eu inainte, numai sa am telefonul stock inainte de backup.
2) cum si cu ce fac backup-ul pentru a avea firmware, kernel, rom oficial? Adica sa pot sa il fac la loc in caz ca nu-mi place ceva dupa root, sau la vreun rom costum sau am nevoie de garantie. Nu ma intereseaza poze sau ceva ci doar configuratia stock pentru a nu se vedea ca a fost rootat.
3) ce este acea partitie TA? Am vazut ca toti ii fac backup dupa root, este acel lucru pe care vreau sa il pastrez si eu?

am Sony z ultra c6833 si o sa incerc sal rootez cu "one click root"

1 răspuns:
| Core_Ale_1990 a răspuns:

NU CU ONE CLICK ROOT, ramai telefon din 2 miscari. Ca sa stergi toate aplicatiile instalate de tine cauta pe google play clean master si dai uninstall, cat despre logarea pe google play dupa ce te loghezi si ai access la internet, intra in aplicatie, dai settings si ai acolo automatic update/install old apps, debifeaza.
Ca sa revii la setarile din fabrica e mult de munca si putina, mult de munca in caz ca ii faci telefonului soft brick si/sau ramane blocat in logo, pentru mai multe informatii uite aici http://forum.xda-developers.com/xperia-z-ultra.