| luuuuux a întrebat:

Sall. am un Allview viper s si i-am dat un reset la tot telefonul si dupa ce si-a dat reset nu s-a mai deschis, a ramas blocat cu emblema de la Allview. Ce trebuie sa fac?

7 răspunsuri:
| panther2007 a răspuns:

Te-ai ales cu un low sau hard brick.
Resetarea ai dat-o din rom recovery sau din meniul telefonului?
Tot ce poti sa faci este sa reinstalezi rom-ul(androidul) si asta daca iti permite telefonul

| luuuuux explică (pentru panther2007):

Resetarea am facut-o din recovery si nu imi intra in recovery ca sa pot instala rom-ul

| panther2007 a răspuns (pentru luuuuux):

Il poti duce la garantie chiar rootat insa te costa.
ok in rom recovery mod nu poti intra deci ai parte de un low brick in download mod poti intra? Daca nu poti intra atunci ai un hard brick
Dar tu ai un telefon ce are un procesor MTK si aici ai un mic avantaj pentru ca poti sa rescrii rom-ul chiar daca ai brick atat timp cat nu a fost afectat bootlooder-ul
Deci daca nu poti sa accesezi download mod uite ce trebuie sa faci:
1 inchizi telefonul
2 scoti bateria
3 il conectezi la pc prin cablu usb
4 apesi una din combinatii:
Power+volum up+home
Power+volum down+home
Power+home
5. Daca pc-ul iti depisteaza telefonul si instaleaza drivere inseamna ca iti poti repara singur telefonul iar eu iti voi explica cum
Daca pc-ul nu iti depisteaza telefonul inseamna ca bootlooder-ul a fost afectat si nu se poate repara decat intr-un service autorizat gsm

| Drăghici_George_1996 a răspuns:

Sa il duci la garantie, asta daca nu l-ai rootat sau instalat vre un custom rom.

| luuuuux explică (pentru Drăghici_George_1996):

L-am rootat si nu pot sa-l duc crying

| Cristian_Ciky_1997 a răspuns:

Ai incercat sal pui la incercat sau sa-i scoti bateria si s-o pui la loc

| luuuuux explică (pentru Cristian_Ciky_1997):

Da am incercat si tot degeaba