| Anonimul95t a întrebat:

Salu TPU, bateria telefonului este afectata daca il tin la incarcat peste 100%, mult timp?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Smartphonul are soft care blocheaza incarcarea automat la 100%. Deci n-ai cum sa depasesti. Ideea este ca se zice ca nu-i prea bine sa fie incarcat 100% si ca ar fi bine pana la 80-85% si sa nu scada sub 30%. Tare mi-e teama, insa, ca este o pacaleala a celor ce fabrica baterii ca sa le incarci mai des si sa cumperi baterie mai des. Bateria are din fabrica stabilit un numar de incarcari. Cu cat acel numar de incarcari il faci in timp mai scurt si cu inerentele defectiuni ale bateriei, le cumperi mai repede decat trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu
Telefoanele de acum blocheaza incarcarea dupa 100%