| LexieG a întrebat:

Am cumparat un telefon Samsung galaxy S duos de la Cosmote. Cum imi dau seama daca e original?

16 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Vezi ce scrie pe baterie/acumulator-incarcator.
Oricum majoritatea produselor Samsung NU sunt fabricate/asamblate in Japonia.
EI detin doar concernu`/firma.
De foarte multa vreme nu se mai gasesc produse pe care sa scrie "MADE IN JAPAN".
Toate au devenit concernuri/corporatii si ca sa nu-si faca de ras firma NU MAI SCRIU "made in japan"pentru ce sunt asambnlate in alte tari!
ASTA nu comfera o calitate mai scazuta a produselor! EI TIN LA BRAND.
Sunt componente Samsung facute/fabricate in Ungaria foarte bune dar asta nu e o regula!
Decat in China mai bine in Ungaria!
VEZI CE SCRIE PE BATERIE!

| LexieG explică (pentru stlucian):

Si pe baterie tot China scrie.Deci ce sa inteleg din asta?

| stlucian a răspuns (pentru LexieG):

Vezi daca bateria/acumulatorul tine dupa specificatii:
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_duos_s7562-4883.php

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

Stand-by Up to 445 h (2G) / Up to 330 h (3G)
Talk time Up to 13 h (2G) / Up to 7 h 25 min (3G)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai din moment ce l-ai achizitionat de la un magazin autorizat logic ca produsul e original. Daca il cumparai stiu eu de la unu de pe strada era fake 100%.

| Mikhtarian a răspuns:

Te uiti la setari pe net,apoi la telefon,vezi daca totul e original adica formatul si toate cele.
Uita-te pe net la INFO,si vezi daca se aseamana cu telefonul.
Daca l-ai luat de la Cosmote, nu are cum sa nu fie original, in caz ca, ai impresia ca e inselatorie, ii dai in judecata si.le iei milioane.

| LexieG explică (pentru Mikhtarian):

In spatele telefonului, unde ii bateria, scrie made in china :-s. inseamna ca nu ii original?

| WithoutName123456789 a răspuns:

Daca l-ai cumparat nou, din magazin, cu accesoriile toate puse in ordine si in pungulite din acelea mici, este normal ca este original, si daca are folia aia de protectie cu lucrurile incluse in telefon este original.

| Jackson_Andreas_1997 a răspuns:

Scoate capacul de la telefon si daca scrie made by Samsung inseamnac e original happy

| LexieG explică (pentru Jackson_Andreas_1997):

Scrie Made In china by Samsung/ Finished in China By Samsung.

| Jackson_Andreas_1997 a răspuns (pentru LexieG):

E original happy nu ai de ce sa iti faci griji! fundita?:3

| stlucian a răspuns (pentru LexieG):

Deci in traducere libera:
"facut in China dupa Samsung/terminat in China dupa Samsung!"
Oricum am gasit produse "Made in China"sub o corporatie americana foarte bune!

| ade2998 a răspuns:

Uita-te unde este bateria. Daca scrie made in china sau japonia nu este.

| Danzell a răspuns (pentru ade2998):

A deci tot ce e facut in china e facatura a?
apropo vezi ca multe componente dintr-un laptop, telefon sau PC sunt facute in china.
nu prea ai o vedere clara asupra situatiei

| Adry15252 a răspuns:

Nu stiu exact cum iti dai seama! Dar faza e ca si eu am un telefon din ala si a inceput sa mearga foarte greu. Se blocheaza din ce in ce mai repede. Si probabil de acolo iti dai seama ca nu e original big grin

| Eduard_Enache_1996 a răspuns:

Pe al meu scrie made in vietnam by Samsung, ce e?