| Andrei_Robert_1994_lPpI a întrebat:

Am nevoie URGENT sa aflu daca stiti vreo metoda sa recuperez numerele de telefon dintr-un telefon Nokia cu butoane.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ai doua variante. Prima este sa speri (sau poate stii) ca numere sunt salvate pe SIM si astfel poti sa muti cartela in alt telefon, unde o sa intrii in setari la contacte si alegi sa vizualizezi contactele de pe SIM. Sau bonus, daca ai un telefon identic, respecta pasii de a intra in setari si a muta contactele pe sim, apoi poti sa revii la prima varianta.

Sau a doua, mergi la un service, ei ar trebui sa aiba aparatura necesara (care poate fi folosita si de tine pe un calculator personal, cateva programe instalate, insa nu stiu daca merge pe astfel de telefoane acest tip de depanare) si ei ar putea sa umble in memoria telefonului sa gaseasca contactele (din moment ce nu sunt pe sim).

Succes.

Costul nu este mare, mai deloc pentru astfel de telefoane, numai sa aiba ei acest tip.

| dannyel86 a răspuns:

Telefonul Nokia are o problema? Display stricat, baterie care nu mai tine? Sau nu mai porneste? In acest caz, numai un service GSM te poate ajuta. Au piese de schimb si iti vor salva numerele din agenda telefonului.
Daca Nokia nu are nicio problema si ai acces la memoria lui, poti transfera numerele din memoria interna pe SIM, din meniul telefonului.

| Andrei_Robert_1994_lPpI explică (pentru dannyel86):

Da, are o problema.L-am scapat jos iar cand il pornesc ecranul e alb.Probabil e de la display.

| Andrei_Robert_1994_lPpI explică (pentru dannyel86):

Costul acestei reparatii este mare?

| dannyel86 a răspuns (pentru Andrei_Robert_1994_lPpI):

Costul difera in functie de modelul telefonului si de tariful practicat in service. Trebuie sa intrebi acolo, ca sa vezi daca merita sau nu reparat. Daca te intereseaza doar contactele din telefon, ei vor pune la service un display de rezerva si iti vor recupera datele necesare (in mod normal, la costuri mai mici decat reparatia telefonului).
Daca vrei sa-ti repari telefonul, intrebi ce pret are toata operatiunea. Apoi recuperezi singur numerele din telefon (daca sunt in memoria interna).
Daca numere sunt memorate pe cartela SIM, e suficient sa o muti in alt telefon, pentru a vedea numere de contact dorite.