| sergiu48 a întrebat:

Salut, Am si eu Samusng Galaxy Ace si nu stiu cum sa fac update la android( de la 2.3 la 4.1) Ma ajuta si pe mine cineva cu vreun tutorial sau niste indicatii. Dau funda. MS!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acest model de telefon vine din fabrică cu Android OS, v2.3 (Gingerbread) şi NU are update "oficial" la Android - vezi linkul :
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_ace_s5830-3724.php

NU poţi face update decât unul neoficial, mai exact o resoftare ( root şi custom_ROM )...

Oricum, NU recomand aşa ceva deoarece telefonul este destul de SLĂBUŢ şi NU va duce Android mai superior ( se va bloca, ori va sacada în aplicaţii )!

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ti-as recomanda.Multi au facut-o si apoi scriau pe aici ca au probleme.Si nu mai stiau cum sa revina la androidul dinainte.

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Telefonul tau a fost facut pentru Android v2.3 Gingerbread. Nu s-a facut un update oficial. Si chiar daca s-ar face, tot mai trebuie sa astepti 2-3 saptamani sa il scoata Orange-ul (daca l-ai luat de acolo).
Ce vrei tu sa faci este sa iti MODEZI telefonul pe 4.1...
Ar fi total imposibil! Eu nu sustin modurile si updateurile neoficiale, dar va spun daca este posibil! eh, aici este chiar imposibil. de ce?
Ar trebui sa zici mersi ca ai 2.3! Tu ar trebui sa ai 2.2! Ai 278MB RAM! Cred ca 200 sunt consumati tot timpul de sistemul de operare!
Pentru Android v4 ICS iti trebuie MINIM 512MB -desi 768 este recomandat-. Daca v4 are nevoie de 512mb...tu ce crezi ca faci cu v4.1? cred ca lui ii trebuie 768MB!
Deci nu poti sa iti faci cam..nimic.
Si daca ai putea, eu nu ti-as recomanda!
NU ma intelege gresit, nu am nimic cu cei ce au telefoane nu chiar asa performante si vor sa si le puna pe un android mai nou, dar nu vreau sa va stricati telefoanele!
Sper ca te-am ajutat!

| DurexForKids a răspuns:

In setari ai Actualizeaza Software dai acolo si asteptiwinking Funda; d