| robbytz11 a întrebat:

Am un galaxy mini s5570 cu android 2.2.1, as vrea sa ii fac un update la android dar nu stiu cum, ma ajuta cineva mai detaliat?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La acest model se poate face update la Android v2.3 (Gingerbread) - dacă găseşte update - vezi linkul :
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_mini_s5570-3725.php

Poţi încerca să faci update "on air", din Meniul telefonului sau prin intermediul Kies!

Preferabil să ai Samsung Kies instalat pe laptop/Pc - îl poţi downloada de la linkul :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Conectezi cablul de date USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează Kies atunci este ok.

Aşa cum ziceam, trebuie ca, ÎNAINTE de asta, să descarci şi să instalezi pe Pc programul SAMSUNG Kies de pe site-ul OFICIAL, de la linkul anterior.

Ai şi un tutorial cum să foloseşti Kies, la linkul :
http://www.samsung.com/uk/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| TrustStyle a răspuns:

Nu e greu neaparat,descarci super one click de pe google sau un program de root dau eu recomand super one click... odata ce l-ai descarcat ii dai root acolo, astepti dai restart la telefon (vezi ca ti se duce garantia daca faci asta), dupa asta descarci rom manager dupa playstore si dai Flash Recovery si mai jos ai optiunea care-ti salveaza si-ti face o copie a telefonului cu ce ai tu in el. dupa ce ai facut astea cauti un rom(android-ul, alta versiune), il gasesti ori pe aplcatia rom manager la categoria Download Rom ori intri pe xda-developers.com si cauti, sigur vei gasi... dupa ce ti l-ai luat (pentru modelul tel-ului tau inchizi telefonul-iar cand il aprinzi ti apasat butonul de pornire in combinatie cu butonul de volum UP si Home-toate 3 odata le ti apasate si te duce in biosul telefonului(recovery)-acolo cu butoanele de volum UP si Down selectezi Wipe dalvick cache, wipe battery stats si te duci in sd card si cauti rom-ul, dai install si astepti.cand e gata dai reboot la telefon si e gata.(sansa de reusita cam 50% pentru galaxy mini-restul' de 50%,pa pa telefon, se duce, de-aia nu iti recomand sa faci asta, PA PA, funda?big grin

| downer2012 a răspuns:

Ai aici un tutorial:http://www.youtube.com/watch?v=q98dmdPS3Cw,merge upgradat pana la 2.3, dar nu prea merita

| bossulbossboss a răspuns:

E greu