| eduardcosmin1 a întrebat:

Salut, am si eu un Huawei P9 EVA L19 si as vrea Android Oreo, am cautat pe internet fel si fel de metode, dar nu gasesc nimic concret. Cand dau sa ma inregistrez la Beta nu imi apare ceva disponibil. Stie cineva cum pot instala Android Oreo pe acest Huawei?

1 răspuns:
| Bogdan70001 a răspuns:

Ma bucur ca vrei sa incerci asa ceva, dar imi pare rau sa-ti spun ca nu se mai poate.

Ca sa poti flash-ui un Custom ROM pe orice telefon ai nevoie de bootloader deblocat, deblocarea la telefoanele Huawei se face prin niste coduri unice, dar pe care Huawei nu le mai ofera de luni bune, deci fara cheita aia nu ai cum sa deblochezi bootloader-ul si automat nu mai poti instala niciun ZIP pe acel telefon. Am inteles ca sunt aplicatii care vand astfel de cheite, dar nu-ti sugerez sa incerci.

Btw alte brand-uri in afara de Huawei si Meizu pot fi flash-uite fara nicio problema. (in special cele de la Xiaomi si OnePlus)