| alinox123 a întrebat:

Am un card microsd de 2 gb, am facut prostia si l-am formatat cu programul hard disk low level format tool. acum nu il mai citeste deloc nici in telefon nici in pc si nici la alt telefon. Cum pot sa il repar nu ma intereseaza datele de pe el ci doar sa il fac sa mearga din nou

3 răspunsuri:
| R0VER a răspuns:

Il vezi in device manager? daca nu vede cardul cu nici un aparat, e dus. cum sa readuci la functionare ceva ce pentru pc nu exista?
dar daca e vazut de sistem si doar nu poate citi de pe el, atunci:
deschide command prompt, si sa fii atent cu comanda diskpart. nu-mi asum nimic din ce poti gresi acolo. deci:

diskpart
list disk
select disk "x"
(in care x e cardul scris fara ghilimele)
clean
create partition primary
list volume
select volume "X"
format fs=fat32

daca ai retineri cu diskpart, aici ai softul de formatare de la SD:
https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/

http://www.memorycard.freedatarecoverysoftware.org/

si mai poti incerca inca o data cu low level de aici:
http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

succes!

| alinox123 explică (pentru R0VER):

Nu il vede deloc. daca ii dau click dreapta, unde ar trebui sa fie cardul sau ar trebui sa il arate, si dau proprietati imi scrie 0 mb. deci... si nu mai folosesc hddllf pentru ca din cauza asta sa "stricat" si nu mai imi merge. acum am imprumutat un alt card de la cineva pana imi iau eu altu.

| alinox123 explică (pentru R0VER):

Si cum se poate ca un simplu program care ii da format sa il strice? eu asta nu inteleg. daca ii schimba formatul ceva, da... dar asa e ca si cum nici nu a fost creeat. 0mb.