| Dobrogean a întrebat:

Salut,
Am un Huawei P40 lite pe care-l folosesc sa vad filme si seriale in format 1080p WEB-DL si 1080p Bluray Remux. Cu WEB-DL-uri se descurca bine, dar cu Bluray Remuxuri, nu asa de bine. Au un bitrate destul de mare, dar telefonul nu face mereu fata. Prin urmare, intampin framedropuri in mpv android, precise frame mpv video player, SVP player. Sunt constient ca as putea folosi mx player sau alt video player mai lejer, dar le lipseste functia de interpolation si utilizarea de filtre ffmpeg. Intrebarea mea principala e asa:
Ce telefon mi-ati recomanda in bugetul de 700-900 lei, care sa redea filmele cu bitrate mare fara probleme, sa aiba o baterie decenta si fast charge?
Puteti sa-mi recomandati si niste site-uri bune pentru achiziotionat telefoane. Sunt satul de eMAG.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru redare cu rezolutie mare trebuie sa ai conexiune de internet de mare viteza si foarte buna calitate.

Scade rezolutia de redare a filmelor pana ce se vor vedea fluent!

| Dobrogean explică (pentru Bula):

Nu e nevoie de viteza mare de internet, ca daca le descarc in telefon, pot sa le vad fara.

| Bula a răspuns (pentru Dobrogean):

Este valabil si fara internet, daca telefonul (sau programele) sunt mai "slabute".

| Simpatic a răspuns:

Nu ma pricep la acest domeniu al vizualizarii filmelor pe telefon, dar ma gandesc in felul urmator oare nu contreaza foarte mult aici ce GPU are un anumit telefon?
ori telefoanele ce prezinta CPu si GPu performant costa ceva mai mult de 700-900 de lei
este doar parerea mea! cum am si zic nu ma pricep poate suficient in ceea ce tine de telefoane cat ma pricep la PC-uri!
stima

| Dobrogean explică (pentru Simpatic):

Am observat ca se foloseste mai mult cpu-ul cand ma uit ele, dar nu pot fi sigur, pentru nici eu nu ma pricep la de-astea.