| Sti77l3r a întrebat:

Salut, am un Nexus 4.cand l-am cumparat avea o dunga de marimea unghiei unde touchul era nefunctional. dupa un timp sa extins acea zona.este posibil asa ceva? VA ROG

Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Ca sa poti sa schimbi ROM-ul mai intai trebuie sa il Root-ezi. Iar daca schimbi Rom-ul iti afecteaza tot, nu numai bateria. Iar cand il Root-ezi si ii schimbi Rom-ul, ai 50 % sanse sa se strice telefonul sau sa nu iti mearga vreo aplicatie. Cand faci la un telefon Root, e ca si cum ai face la toate piesele unui calculator OverClock. Cand faci OverCLock, piesele nu mai au limita, adica functioneaza la maxim, nu conteaza ca se strica sau altceva, functioneaza pana se ard ( daca le fortezi se ard, dar daca umbli normal pe ele nu se ard. Chestia este ca daca il Root-ezi, telefonul cand o sa umbli pe el o sa se incalzeasca foarte tare, iar daca umbli in continuare pe el cand s-a incalzit, o sa se inchida singur. Eu am avut un telefon care l-am Root-at si am ajuns cu el si la 60 de grade, de nici nu mai puteam sa il tin in mana, si asta o sa ti se intample si tie daca ii faci Root, pentru ca nu poti sa schimbi Rom-ul fara sa il Root-ezi.

4 răspunsuri:
| AlexElektro1987 a răspuns:

Normal ca este posibil. Si fii sigur ca in timp o sa se extinda pe tot ecranul. De ce ai lua un telefon care are ceva care nu functioneaza bine?

| Sti77l3r explică (pentru AlexElektro1987):

Faza e ca nu stiam. dar nu m-am gandit la chestia asta. apropo daca ai vreo idee o schimbare de rom poate afecta bateria?
are treaba cu kernelul?

| Sti77l3r explică (pentru AlexElektro1987):

Pai am root.plus android 5.0.1 si bateria tine mai putin parca.ar trebui sa-i schimb bateria?

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru Sti77l3r):

NU are nici o treaba. Bateria nu se consuma din cauza ca nu este buna bateria, se consuma din cauza la toate piesele din telefon, toate sunt afectate.