| alex495 a întrebat:

Salut.

Am un Samsung S7 luat de nou si are 3 ani. I-am schimbat bateria intr-un service autorizat acum 2 zile. Bateria tine mult mai mult, problema e alta, de la 80% aprox incolo la incarcat nu mai baga cu 1010 ma (am verif cu aplicatia Ampere) ci cu maxim 100 ma si nu prea se mai incarca telefonul.
Si bateria veche cand sarea de 80-90% incarca mai incet, dar nu in halul asta.
Ce are?

Ps: am facut chestia 2 descarcarcari complete cu el inchis lasat sa se incarce

11 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Sa stii ca aplicatia Ampere nu este imperios necesar sa afiseze corect informatiile referitoare la baterie.

| Sonia822 a răspuns:

Incarcatorul e cel original, al lui, din cutie?

| alex495 explică (pentru Sonia822):

Da. De cand am bateria noua face asa. Sigur e de la ea. Din ce am cautat pe net n ar fi calibrata. Dar am inteles ca se calibreaza dupa metoda mea cu consumarea totala a bateriei si apoi bagat la incarcat

| sierra1 a răspuns:

N-are nimic, important e să ajungă la 100% și să "țină" cât trebuie

| alex495 explică (pentru sierra1):

Pai asta zic. Ca nu ajunge. am testat o acum, la 91% incarca cu 20 ma.

| Sonia822 a răspuns (pentru alex495):

Cat te tinea bateria dupa 3 ani?

| alex495 explică (pentru Sonia822):

Maxim 3 4 ore daca foloseam tel. Scadea si daca stateam doar pe mess

| sierra1 a răspuns (pentru alex495):

și asta nouă, merge 2 zile cred...

| Copaci_Liviu_1981 a răspuns:

Schimba incarcatorul ai un condensator umflat in el de asta si scade capacitatea

| alex495 explică (pentru sierra1):

O zi stat pe telefon lejer tine

| sierra1 a răspuns (pentru alex495):

Cool