| GhitaAndrei a întrebat:

Salut!
Am un telefon mai vechi și este blocat în rețea, știe cineva cum sa îl deblochez acasă?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu merge deblocat acasa, dul in service reparatii telefoane, el trebuie resoftat ca sa functioneze in orice retea, ce model si marca este telefonul, din ce an este? Si daca el este vechi mai merita sa il duci la reparat? Ca te va costa cel putin 200 lei daca nu mai mult deblocarea lui.

| Simpatic a răspuns:

Intrebarea este foarte generala, este nevoie sa ne spui despre ce telefon este vorba, adica ce model si in ce retea este blocat, adica una este sa fie blocata in retea pe Romania si alta este retea pe Anglia.
Unele merg introducand un cod care de cele mai multe ori se gasesc pe net altele necesita softuri ceva mai speciale si pot fi decodate contracost.
de cele mai multe ori nu stiu daca merita sa fie decodate la service pentru ca ar putea depasi costul telefonului vechi.