| dotto a întrebat:

Salut, am fost la un prieten si am vazut ca are un telefon vechi acasa. Eu pasionat fiind de tehnologie veche am zis sa il iau acasa si sa ma uit prin setari, meniu etc. sa imi amintesc de timpurile vechi. L-am primit, dar am o problema : telefonul e blocat pe o anumita retea si nu merge pornit decat cu cartela. Ar fi chiar o bucurie sa dau de cineva aici care stie sa deblocheze un astfel de telefon. Mentionez ca fac asta "just for fun", nu am niciun interes sa vand sau alte lucruri si nici nu vreau sa dau bani pentru un lucru vechi de mai mult de un deceniu.
Model telefon : Sony Ericsson K800i

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca nu reusesti, du-te la un centru de telefoane si te rezolva.

| dotto explică (pentru Brizbriz):

Da, multumesc pentru raspunsuri dar eu nu sunt genul de persoana care vine pe TPU si intreaba lucruri generale. Eu am cautat deja pe Youtube, google etc. tutoriale dar majoritatea sunt foarte vechi si nu mai functioneaza. Speram sa dau de cineva pe aici care stie mai mult, nu cum sa dea un search pe google...

| Brizbriz a răspuns (pentru dotto):

"dar majoritatea sunt foarte vechi si nu mai functioneaza"
evident ca sunt vechi, telefonul e vechi
insa, tie iti trebuie service gsm care se ocupa de din astea, si inca unul cu vechime (am avut un prieten care se ocupa cu asta si avea o tona de cabluri, hub-uri si software sa deblocheze telefoane)

| Nouvel a răspuns:

Am avut si eu Sony Ericsson. Nu se deschide numai cu cartela in el. Se poate si fara. Dar daca e parolat...

| AlExUtZuL9976 a răspuns:

Frumos, și mie imi plac telefoanele vechi! Caută pe net cum să-l deblochezi, sunt o grămadă de site uri despre asta. Gasești și pe Youtube dacă te interesează.