| Cosmin89321 a întrebat:

Salut,am vorbit cu tatal meu sa imi dea cativa bani pentru a imi lua telefon (el plateste jumate, restul eu din economii, nu sunt de acord).
Telefonul (Huawei p40 lite 5g) nu suporta serviciile google in mod direct,cum ii arat ca merge google classroom din browser sau din apk-uri? El zice ca se sterge la prima actualizare, a vorbit cu un unchi indepartat care lucreaza la telefoane un sfert de ora despre telefonul asta si zice ca e de rahat pentru ca nu merge google clasroom si se crede expert in telefoane acum. Totodata, unchiul a zis ca xiaomi-urile in ultimul timp nu mai tin mult, adica dupa 6 luni se simt de rahat,dar tatal meu neaga asta si spune ca imi iau xiaomi sau nu imi iau nimic.

Am incercat sa ii arat pe Youtube miile de videoclipuri care arata cum se instaleaza serviciile google,dar el si-a luat un telefon ihunt mai demult dupa un review al lui george buhnici,a primit unul defect,l-a trimis inapoi si acum zice ca nu mai are incredere in buhnici si in astia de pe net. Mai zice ca dupa o actualizare nu mai merg alea, apk-urile. Trebuie sa vin cu argumente care pot convinge un gica contra,el crede ca le are cu telefoanele, dar de fapt e bata.
Precizez ca aproape toata familia are Huawei-uri, el un y3ii din 2016.

Deci, va rog ziceti-mi cum il conving ca acel telefon e bun si merge google classroom, si idei despre cum sa ii arat ca un parinte normal ia telefon copilului (el imi ia unul o data la doi-trei ani cu multa rugaminte si ieftin, data trecuta a fost 500 sau 600 de lei,iar el tot plateste doar jumate, restul dau eu si nu ma lasa sa pun bani de la mine pentru a lua unul mai bun, plus familia are venit peste medie).

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iati Xiaomi. Nu merita chinul cu Huawei

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh usor, daca vrei pentru classroom si scoala online, NU VREI sa te chiorasti in telefon! De ce nu iei frumos o tableta cinstita de vreo 10 inch? Tot cam banii aia ii dai...

| Cosmin89321 explică (pentru GabiDumitrescu):

Man, eu nu folosesc classroom pe telefon, eu doar vreau sa imi iau un telefon decent, p40 lite 5g are o valoare foarte buna, eu oricum am desktop la biroul la care imi fac temele. Pentru taica-miu e foarte important sa am clasroom pe telefon, nu inteleg de ce.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cosmin89321):

Aha, gata, am inteles. Nici eu nu inteleg de ce. In fine... mai bun ca asta ca si valoare nu prea gasesti - https://www.pcgarage.ro/......grean-tea/

| Cosmin89321 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ba,pare fain, dar camera e cam slaba (mai ales la redording), asta ma intereseaza cam cel mai mult, are doar 4gb la memorie si rezolutia de doar 720p. Comparativ cu Samsung galaxy m21 parca nu e asa de bun, cred ca imi voi lua samsungul, are baterie uriasa (6000mah) si are slowmotion care m-ar ajuta destul de mult la niste proiecte (gen spud gun).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cosmin89321):

Huh? Pai de ce nu zici de la inceput ce vrei? Sa stii ca un display 720p fata de 1080p la telefon se simte mult mai mult la autonomie decat vizual. Daca discutam de 720p vs 1080p pe un display de 21", mai ziceam. Uite cam tot ce vrei tu si mult mai mult - https://www.pcgarage.ro/......adow-grey/

Răspuns utilizator avertizat
| Iote a răspuns:

"cum sa ii arat ca un parinte normal ia telefon copilului (el imi ia unul o data la doi-trei ani cu multa rugaminte si ieftin,"
Tu iti inchipui ca un parinte normal ii schimba copilului telefonul, anual? Si ca ii ia anual un telefon mai scump decat un laptop?

| Digikey a răspuns:

Buhnici oricum bate campii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge nimic google. iti faci probleme