| Alex99999999 a întrebat:

As vrea sa faceti niste comparatii intre ZTE axon 7 mini si Samsung S7 sau ZTE Axon 7 mini si Samsung S8.Care este mai bun? De ce?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Telefoanele, ca si calculatoarele, se pot evalua dupa doua criterii:
1. partea fizica (hardware)
2. partea programata (software)

1. Partea fizica difera prin modul de realizare: carcasa mai mult sau mai putin rezistenta (la lovire, apa etc.) si calitatea componentelor (baterie, procesor, memorie, display etc.)
2. Partea programata difera prin sistemul de operare (iOS, Android, Windows etc) si generatia (versiunea posibila) ale acestora. Pe un telefon se poate pune doar acel sistem de operare pentru care a fost facut hardware-ul. Aplicatii insa se pot instala si configura pentru fiecare sistem de operare, multe, prin care telefoanele vor fi "diferite" la prima vedere (se pot personaliza in functie de nevoile utilizatorului.
Daca telefonul are memorie suficient de mare, atunci poate rula si aplicatii mai mari. Majoritatea telefoanelor (cele de generatii mai noi) care au card de memorie pot rula cu aplicatii instalate /mutate pe acel card de memorie sau chiar pe un stick USB. Aceasta posibilitate este relevanta daca ne luam un telefon, deoarece permite sa folosim un telefon "slabut" (cu memorie de stocare mai mica) pentru mai multe aplicatii. Acest lucru insa nu e posibil la sistemele iOS care n-au posibilitate de folosire al unui card de memorie extern.

In functie de criteriile de mai sus si de bugetul pe care-l avem ne putem alege telefonul potrivit.
O recomandare: inca de la achizitie, sa ne luam o HUSA de protectie cu coperta BUNA. Chiar daca este mai scumpa, pretul unei huse este mai mic decat a display-ului /telefonului!
De asemenea, este recomandata folosirea unei folii de protectie pentru ecran! Cele de sticla flexibile sunt mai scumpumpe, dar si ele costa sub un sfert din pretul unui ecran.

In rest, va puteti orienta dupa aspectul exterior: culoare, forma, marime...

Atentie la ploaie si la... galeata cu apa! big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai stai asa, nu compari Axon 7 cu modele de top de la Samsung! Compara ZTE Axo 7 cu S7, de exemplu. Deja S8 e alta generatie. Decit flashneta aia de TouchWiz/Samsung Experience, mai bine ZTE. Plus ca Axon 7 e un telefon chiar facut cu simt de raspundere.https://www.notebookcheck.net/ZTE-Axon-7-Smartphone-Review.182649.0.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce am sa te rog, sa nu compari made in china pur cu Coreanul Samsung, vorbim de diferite mancaruri aici.