| MaxKiller911 a întrebat:

Ce este acela SEMICONDUCTOR de la procesor?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vica_Pislaru_1966 ti-a dat un raspuns copiat dintr-o carte. In principiu este bun. Nu ti-a explicat esentialul: in procesoare sunt milioane de semiconductoare. Uite aici o explicatie mai complexa: http://start-the-fun.blogspot.ro/......nisip.html

| MaxKiller911 explică (pentru Salontanul):

Deci acum vom spune : eu am un nisip de 1.6 GHz pe telefon rolling on the floor laughing

5 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Vezi definitia semiconductorului la link-ul:
http://en.wikipedia.org/wiki/Freescale_Semiconductor

| MiKutzelu34546 a răspuns:

Cred ca un pin

| Vica_Pislaru_1966 a răspuns:

Semiconductorul este un material a cărui rezistivitate este cuprinsă între cea a conductoarelor și izolatoarelor. Un câmp electric poate schimba rezistivitatea semiconductorilor. Dispozitivele fabricate din materiale semiconductoare sunt baza electronicii moderne, fiind părți componente în radiouri, computere, telefoane și multe altele. Dispozitivele semiconductoare sunt: tranzistorul, celulele solare, mai multe tipuri de diode, inclusiv dioda luminiscentă și circuite integrate. fotovoltaice sunt dispozitive semiconductoare care transformă energia luminii în energie electrică. Într-un conductor metalic, curentul este reprezentat de fluxul de electronii. Într-un semiconductor curentul este reprezentat fie de fluxul de electroni fie de fluxul de "goluri" din structura electronică a materialului.