| SacuiuRobert926 a întrebat:

Salut, daca as sta ca pasager in avion, putem sta pe telefon fara probleme?
Adica sa ne jucam, sa ascultam muzica,radio, sa vorbim la telefon, sa ne uitam unde suntem pe harta, etc.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Exista jocuri ce nu necesita internet, deci te poți juca dacă ai asa ceva.
Poți sa copiezi pe telefon filme și muzica de acasă, și atunci da, poți viziona/ asculta.

Poți citi o carte în format pdf, la fel, dacă o copiezi de acasă în memorie.
In rest, răspunsul e nu*.

Exista hărți offline ce nu au nevoie de internet, dar nu funcționează fără GPS, deci în avion nu le poți folosi.

Doar 8 linii aeriene oferă WiFi gratuit la bordul aeronavelor

Acestea sunt Emirates, JetBlue, Norwegian, Turkish Airlines, Air China, Philippine Airlines, Hong Kong Airlines și Nok Air. (unele nu oferă internet la orice clasă și pe orice rută )

In rest, internetul în avion e foarte scump și semnalul de multe ori e slab, pentru ca vine fie de la turnuri de control, fie de la sateliții din spatiu. Distanta (pana la satelit) nu ar fi o problema atât de mare, cât viteza de 800-900km/h și împărțirea benzii între toate avioanele aflate în zbor la un moment dat.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca pasager? De obicei mergi ca pilot?
Poti sa faci pe telefon ce vrei atat timp cat il tii pe modul avion deci nu ai semnal sau net.

| darrio2007 a răspuns:

Poti dar cu telefonul pe Mod Avion.

| Sonia822 a răspuns:

In avion nu poti sta decat ca pasager, nu? Si Nu, nu poti, iti spune si stwardesa, aparent, interfereaza cu undele electromagnetice cu care functioneaza echipamentele avionului. In alea 2 ore, in loc sa te gandesti sa faci harmalaie vorbind rahaturi la telefon, si obligandu-i pe cei din jurul tau sa-ti asculte prostiile, mai bine tii un moment de liniste si citesti o carte. Totusi nu esti in rollercoaster, ci in avion.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Si te-au aruncat fara parasuta?laughing

| GouDidodino a răspuns:

Ca pasager poti folosi telefonul decat pe modul Avion, daca te duci ca pilot, il poti folosi cum vrea măciuca ta, ca esti sef

| Robeeert1 a răspuns:

Ai voie să faci orice pe telefon atât timp cât e pe mod avion happy. Deci nimic ce are legătură cu internetul sau comunicațiile. Anumite companii au totuși internet la bord dar contra cost.

| Fata1234 a răspuns:

Poți sta pe telefon cât esti pe mod avion

| SanL a răspuns:

Poti sa faci orice daca e dat pe mod avion.

| samforafixshoion a răspuns:

Trebuie sa ai telefonul pus pe mod avion, si daca este internet in avion il poti folosi laughing