| NoName75 a întrebat:

Salut.
Daca las telefonul la încărcat după ce arata ca e 100% poate păți ceva?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-are nimic, electronica lui il decuplează total de la sursă

| RaptorCracker18 a răspuns:

Nu se va întâmpla nimic, dar nu este nici indicat să-l lași 8 ore la încărcat.

| Irinelp a răspuns:

Telefoanele mobile dacă sunt ținute la încărcat mai mult decât ar trebui des se strică bateria.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, nu degeaba ai circuit de incarcare/reglare la pachet cu telefonul si bateria.

| Mirel4412 a răspuns:

Bateriile telefoanelor nu pățesc nimic dacă stau peste noapte în priză. Acest mit a aparut din cauza bateriilor telefoanelor si laptopurilor vechi, a caror procent de baterie oscila intre 99 % si 100 % atunci cand erau incarcate complet. Expertii spun acum că acest lucru se întampla din cauza erorilor de măsurare.
Totul se leaga de ciclul bateriei – cum utilizezi bateria, cat efort o pui sa depuna. Ciclul bateriei constă în numărul de încărcări depline pe care îl poți efectua înainte ca bateria să se degradeze vizibil.
Experții au ajuns a concluzia că bateria unui smartphone rezistă la 400 de cicluri de încărcare, ceea ce înseamnă că un astfel de dispozitiv dă semne de oboseală după aproximativ un an și jumătate.
Eu unul incerc sa nu las telefonul la incarcat dupa ce s-a incarcat de tot, recomandat e sa nu lasi telefonul descarcat mai mult de 20% si sa-l scoti de la incarcat la 90%

| Frank51 a răspuns:

Ca de exemplu?

Atunci când ajunge la 100% tensiunea bateriei este egala cu tensiunea de intrare, curentul scade atât de mult încât este aproape de zero, ceea ce nu influențează durata de viață sau performanțele telefonului. Chestia asta este ceva ce se întâmplă de la sine, fără prea mult control, deci nu trebuie o electronică sofisticată, ci doar circuite simple.

| NoName75 explică (pentru RaptorCracker18):

Am lăsat cu vreo juma de ora mai mult

| Legion7X a răspuns:

La mine se încarcă și cât timp umblu pe el și n-are nimic. nu fac asta des, dar totuși mai mă ține, la cât il omor zi de zi laughing dacă în caz, da semne de slăbire, probabil o să ii cumpăr o baterie nouă, deocamdată încă ține. Eu îl țin la 100%. Baterie 3500. A6 plus, model puțin mai vechi luat 2018. Eu zic că n-are nimic dacă il ții în priză chiar și peste noapte happy

| Skarr a răspuns (pentru NoName75):

Eu am lasat telefonul si o zi intreaga in priza. Si n a patit nimic...

| Hela a răspuns:

Din propria experienta daca il lasi la incarcat o zi asa. nu are nimic. daca il lasi o perioada indelungata de timp, incepe sa se descarce mai usor, insa daca il descarci de tot, pana se inchide o data sau de doua ori si il pui la incarcat, iar dupa il iei cand e 100%. isi revine happy

| Sofer a răspuns:

Nu cred ca pățește ceva. Eu îl țin în proba și 10 ore. Mai exact când vin acasă dimineața din schimbul 3 și îl bag la încărcat și acolo rămâne pana seara.