| Sandu3 a întrebat:

Salut.Daca treci de la o versiune de Android la alta aplicatiile se pierd si trebuie reinstalate din nou, sau nu se pierde nimic? Am Android 11 si vreau sa trec pe 12.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu se pierde nimic atunci cand faci un update sistemului de operare de la o versiune la alta.
Cel mult iti adauga niste pictograme pe ecran, ce in versiunea veche nu existau.
Sau iti scoate vreuna, daca eventual nu mai exista respectiva aplicatie de sistem in noua versiune (desi nu am patit in practica niciodata sa nu mai existe ceva ce a existat anterior).

Pierzi TOT de pe telefon doar atunci cand faci tu Factory Reset (in acest caz ar trebui sa iti salvezi toate datele de pe telefon in alta parte).

Inca ceva despre update-ul sistemului de operare: asigura-te ca ai suficienta baterie, sau ca ai suplimentar si telefonul conectat la priza.
Si ca nu atingi aiurea butonul de oprire, caci nu ai vrea sa ti se blocheze update-ul la jumatate.

5 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Dacă e vorba de un update OTA, adică versiunea oficială trimisa de producător care se instalează automat (over the air) atunci nu e niciun risc sa pierzi aplicațiile.

| ReddY25 a răspuns:

Nu pierzi nmc

Răspuns utilizator avertizat
| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Nu se pierde nimic sefule stai calm

| 47red a răspuns:

Nu ar trebui sa se piarda absolut nimic(atat date cat si aplicatii si fisiere) daca e un update oficial, la custom rom-uri mai exista acest risc, eu nu am pierdut nimic cand am trecut de la android 10 la android 11 pe telefonul meu (galaxy a20e).