| anonim_4396 a întrebat:

La telefonul fix cum fac conexiunea cu 4 fire?
Am serviciul de telefonie fixa si telefon fix Siemens fara fir de la RomTelecom. Nu am internet. Vreau sa schimb telefonul fix, dar nu stiu ce fel de model de telefon sa cumpar.Cand ma suna cineva, uneori spune ca un alt numar nu este disponibil.
Va multumesc.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai linie veche, cu doar doua fire, iti cumperi o cutie adaptoare cu mufa pentru telefon, iar firele le legi lateral, cate doua (fata de axul mufei si cablului de intrare. Ai nevoie si de un cablu intre doza si telefon.

Daca ai linie noua cu mufa, atunci doar il muti in noul telefon.

Cel mai bine insa te adresezi la companie, sa-ti schimbe ei telefonul.