| DDCC a întrebat:

Mă poate lămuri cineva cu o chestie?
Am un telefon Lenovo a859 și vreau să îi iau baterie nouă, fiindcă cea pe care o am ține doar vreo 3h cu datele pornite.
Am găsit-o pe aceasta https://m.okazii.ro/......a175781287

Bl198 scrie pe bateria pe care o am și la fel scrie scrie și în anunț.
Atâta tot că nu scrie "A859".
În imaginea de pe site scrie doar în chineză, pe lângă pe a mea scrie prima dată în engleză, apoi în chineză.
Să înțeleg că nu există baterie aparte pentru fiecare model de telefon și nu e obligatoriu să fie două telefoane de fix aceleași dimensiuni ca să li se potrivească bateria.
Deci, din moment ce are același cod trebuie să fie bună pentru telefon, nu?

4 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Vezi si pe ebay, in principiu e vorba de carcasa si conectori, sa fie cum iti trebuie pentru modelul tau. bateriile astea de tip BL sunt de pe vremea Nokia, ei le foloseau intens la multe modele, si deci destul de populare. Chinezii s-ar putea inca sa mai asambleze asa ceva, elementele de baterie le pun in ce carcasa se cere pe piata la o adica...

| Algo098 a răspuns:

Aici http://all-spares.com/......250mah.php vad ca bateria e compatibila cu A859. Mai ramane ca bateria sa fie buna. (Bateriile se mai degradeaza chiar daca nu sunt folosite daca sunt produse cu mult timp in urma, dar si mai repede cand sunt folosite.)

| DDCC explică (pentru Algo098):

Mulțumesc de răspuns! Chiar mi-a fost util. Legat de anul fabricării, i-am trimis mesaj acelui vânzător de pe Okazii. Pe un alt site https://eaccesoriigsm.ro/acumulator-lenovo-a850-cod-bl198-nou văd că anul fabricării este 2015.
Nu cred că există baterii mai recente de atât. Pe Okazii la acel produs există 3 recenzii pozitive.
Ai tu cumva idee de unde aș putea găsi baterie să fie fabricată recent?

| Algo098 a răspuns (pentru DDCC):

Timpul de pastrare e in general de 2-4 ani, dar depinde de cum sunt facute si cum sunt pastrate. Nu stiu de unde s-ar putea gasi mai noi.
http://batteryuniversity.com/......_batteries
Daca sunt tinute incarcate la 40% si 25 grade, pierd 4%/an din capacitate, deci in 5 ani vor avea 0, 96 la puterea a 5-a x 100% = 81% din capacitate. Daca sunt tinute la 0 grade si 40% incarcare, dupa 5 ani vor avea 90% din capacitate. Daca sunt tinute la 25 grade incarcate 100%, dupa 5 ani vor avea 0, 8 la puterea a 5-a ori 100% = 32% din capacitate.