| Deasonyka a întrebat:

Salut, mi-am luat un Xiaomi Redmi Note 9 Pro și nu prea mă pricep să fac poze.
WB: white balance (controlezi partea de alb dintr-o poza)
F: distanta focala; la telefon este fixa (acel F/1.9) iar in modul manual la telefon ii spui senzorului unde sa fixeze focusul (aproape = macro, departe = fundal etc)
S: viteza de declansare (shutter speed); cat de repede se deschide/inchide diafragma; cu cat se inchide mai repede, cu atat capteaza mai putina lumina
ISO: sensibilitatea senzorului; cu cat e mai mare, cu atat senzorul reactioneaza la mai putina lumina. Insa, crescand ISO, creste si sansa de a avea noise / zgomot in poza
EV: este un set predefinit de combinatii intre distanta focala si viteza de declansare (S)
LENS: lentila cu care vrei sa faci poza; atentie, fiecare lentila are un senzor al ei; la telefoane, cel mai bun senzor este pe camera principala (WIDE) si pe celelalte (UltraWide, Telephoto sau Macro) ai senzori mai slabi, cu lentile mai putin luminoase.

RAW nu știu pentru ce este
Verificare expunere
HDR ce Doamne iarta-ma e ăla?
AI funcție aparat AI
Modul portret e o rotita și apare acolo F1 F6 F10
Să-mi explice și mie cineva că eu nu înțeleg o iotă din toate astea...

18 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

WB se refera la tonalitatea generala in functie de lumina/scenariu. Albul arata intr-un fel sub lumina de neon si altfel cand e soare afara. Uneori cand il pui pe automatic e posibil sa isi ia el setari aiurea. Sigur ca poti sa il pui pe manual voit eronat ca sa obtii diferite efecte.
F: descrierea spune totul.
S+ISO: Pentru rezultate optime, e bine ca ISO sa fie cit mai mic si S cel mai mic posibil ca sa iasa ceva ok (de exemplu cu ISO 50-100 si S 1/100 daca nu e soare destul de puternic pozele vor fi subexpuse, insa poti face closeup-uri/macro/obiecte statice cu telefonul fixat in ceva foarte misto cu ISO la minim si expunere de 1/10 sau chiar spre o secunda).
EV cred ca e tradus infect, fiindca se refera de obicei la compensarea expunerii. Tot ce face e sa amplifice sau sa diminueze lumina per total, fara a face diferenta intre zonele imaginii.
RAW e pentru fisiere mari care iti reproduc tot ce captureaza camera telefonului. Util daca vei procesa cu softuri profesionale ceea ce tragi cu telefonul. Pentru social media si amintiri de vacanta nu e cazul...
HDR - high dynamic range. Ceva frumos. happy
La modul portret era suficient sa testezi. In functie de F1-F6-F10 se va schimba amplitudinea efectului de bokeh (blurarea fundalului).

| LPCTSTR a răspuns:

Nici nu trebuie, da-l pe automat si va fi mai mult decat perfect pentru pozele uzuale.

| Deasonyka explică (pentru LPCTSTR):

Nu știu cum. Și e 88 a oară când resetez camera (repet camera) la setările din fabrică! Nu afectează camera? Nu știu cum aia a masii fac unii niste poze MACRO bestiale. Mie îmi ies niste opărite de poze trase în tigaie

| Deasonyka explică (pentru LPCTSTR):

Pai cum îl dau pe modul automat că nu știu? Și automatist asta își face el singur setările pentru poze cat de cat decente? Fara a mai intra eu in modul pro?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Deasonyka):

Pai, tu ai stat in modul pro pana acum? Toate aplicatiile vin cu un mod auto, care ajusteaza dinamic pentru un randament relativ decent.
Daca nu primesti ceea ce astepti de la aplicatia implicita, recomand sa folosesti Open Camera, este open source si o folosesc si eu si stiu ca are mod auto pentru toate setarile.

| Deasonyka explică (pentru LPCTSTR):

Nu știu...am tel de 4 zile

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deasonyka):

Aia care fac poze MACRO bestiale au un obiectiv mare cat brațul tau si scump cam cat chiria pe un an.

| Legion7X a răspuns:

Nici nu trebuie să te omori cu înțelesul, sunt multe de chestii. Ceea ce te interesează sunt. megapixeli.

Sunt pe net explicate, în engleză, si română dacă cauți.

WB = White Balance Balansul de alb

https://blog.f64.ro/2015/11/09/ce-este-balansul-

HDR = High Dynamic Range

https://www.etuo.ro/......i-tau/2076

Wide cred că ști din engleză ce însemnă. Însemnă larg
Engleză Ultra wide = foarte larg.
Engleză Macro = foarte mare

https://blog.f64.ro/2013/01/14/fotografia-macro/

ISO

https://blog.f64.ro/2016/02/08/ce-este-iso/

https://youtu.be/HrHVX1T63W8
Video explicat în limba Română.

In rest Cam atât, dar cine își bate capul cu ele?

| Deasonyka explică (pentru Legion7X):

E 88 a oară când resetez camera (repet camera NU telefonul) la setările din fabrică! Nu afectează camera? Sau softul? Mă las păgubașă nu mai fac nimic

| Legion7X a răspuns (pentru Deasonyka):

laughing laughing lasă camera în pace Restul le descoperi în timp. Numai deregla setările.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna simpatico!
RAW inseamna pozele cu cele mai multe detalii. Pentru a nu pierde din detalii se recomanda RAW. Poza va ocupa destul de mult spatiu, totusi.
HDR mareste contrastul si dinamicitatea pozei.
Parerea mea ca daca vrei sa intri in detalii cu pozele mai bine iti iei aparat. Telefonul nu e pentru poze profesionale si manipulari de setari. Fa poze pe automant, nu te stresa. Pentru functii si setari achizitioneaza un aparat foto.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îți permiți să îți i ei ultimul model de la Xiaomi? Daca tot îți place Xiaomi i ați ultimul model happy

| Deasonyka explică:

La cate restarturi i-am dat sper sa nu afecteze camera sau softul camerei ca să zic așa... Că am restartat camera la valorile implicite. Mă las mediocră, tehnologia mă depășește. Mai bine îmi trag in puii mei un aparat Nikon are un singur buton ai făcut poza pa. Cred că e mult mai simplu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Deasonyka):

Nu te depaseste, doar nu ai rabdare. E atit de simplu, nu trebuie sa resetezi absolut nimic. Cit de greu o fi sa te uiti frumos la 1-2-3 ghiduri pe net? Come on, nu iti acorzi suficienta incredere! P.S. Nimic nu te opreste sa folosesti si alte softuri de camera, gen FV-5 camera sau OpenCamera. Eu de exemplu, cu Mi 10T Pro, care se presupune ca are niste camere destul de ok pe spate (108 MP, lol), daca vreau sa fac poze noaptea cum trebuie, folosesc GCam, ziua imi pot face treaba si cu aplicatia lui de camera.

| Deasonyka explică (pentru GabiDumitrescu):

Gabi! Daca am dat restart de prea multe ori la valorile camerei nu afectează?

| Legion7X a răspuns (pentru Deasonyka):

Care este motivul de dai restare, Nu face poze frumoase sau ce anume?

| NLS a răspuns (pentru Deasonyka):

"F: distanta focala; la telefon este fixa (acel F/1.9"

Adevarat, este fixa, insa e 26mm pe obiectivul de 48MP, si un numar mai mic pe celalalt obiectiv de 8MP..., NU e acel f/1.9, care inseamna cu totul altceva.

Distanta focala e distanta (fizica, in mm) dintre senzorul aparatului si centrul optic al obiectivului.

Poate fi putin mai greu de inteles, daca nu ai vazut cum arata schematic un aparat foto.
Daca vrei, am facut un PDF unde am incercat sa explic unei prietene toata alcatuirea si functionarea unui DSLR.
Se aplica in mare parte si la telefoane multe dintre chestiile pe care le-am cuprins acolo.

Cu cat distanta focala este mai mica (scurta), cu atat obiectivul cuprinde mai mult in cadru, are un camp de profunzime mare (adica o sa obtii o separare clara a subiectului de fundal, si mai putin blur...) si o magnificare mai redusa (adica obiectivele cu distanta focala mica, NU au tendinta sa mareasca, sa apropie subiectul, precum obiectivele "tele").

In cazul telefonului tau, e 26mm pentru obiectivul wide de 48MP,
iar pe cel ultrawide de 8MP nu stiu exact cat e, dar cu siguranta numarul e si mai mic de 26mm, pentru ca e ultrawide, si poate cuprinde un unghi de 118 grade.

48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF
8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm

*********************************

f/1.9 reprezinta deschiderea maxima a diafragmei.

Aceasta deschidere maxima se mai numeste apertura, f-stop, sau f-number. (multi confunda apertura cu diafragma, dar nu e chiar asa. Apertura e doar deschiderea ei.)

https://photographylife.com/wp-content/uploads/2019/08/Aperture-Chart.png

Cu cat numarul de dupa f e mai mic, deschiderea diafragmei e mai mare, si obiectivul poate capta mai multa lumina.
Important daca doresti sa faci poze in conditii de lumina scazuta, si sa iasa fara zgomot (acea "granulatie" nedorita).
Totodata, o deschidere mare a diafragmei iti asigura o estompare mai soft a fundalului
(efectul de blur din fundal, in imaginea de mai sus, e mai accentuat in partea stanga, la cea mai mare apertura).

Al tau nu l-am avut in mana, dar de ~ o saptamana mi-a venit un Redmi 9 pentru cineva din familie.
A fost fix 100 euro.
I-am testat capacitatile foto in timpul zilei, si pot spune ca pentru cat a costat se descurca super bine.
Seara sau in conditii delumina slaba - mehh... mai putin.

Oricum, daca vei dori vreodata sa iti cumperi aparat si sa faci poze traznet, poti sa uiti de "apas pe buton si gata poza".
Pe aparate chiar e indicat sa lucrezi cu modul manual (Pro), altfel il iei degeaba.

Si inainte sa cumperi, cauta la vreun prieten unul si trage niste cadre.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns:

Am luat telefonul ala pentru mama mea, sincer. Nu mi-a placut deloc cum face poze. Egal ce satari am facut. Am Samsung s8 plus si nici nu se compara calitatea pozelor. Xiaomi face pozele sterse. Am setat tot ce trebuia si degeaba.
Cauta un tutorial pe Youtube pentru setari ca sa faci poze "profesionale".