| Dede26 a întrebat:

Salut TPU. Am mai auzit de curand chestia asta cu resetarea bateriei la telefon, sa il incarc pana la 100% si sa il descarc pana la 0% de 3 ori. Este Adevarat?
Dau Funda!

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Asta mergea pe vremea cand era mama lu mamaia fata mare, acum nu mai functioneaza, telefoanele de azi folosesc un alt tip de baterie.

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Povesti urbane...

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, apoi il dai inapoi ca nu iti mai merge bateria
asta era in mileniu trecut
in mileniu asta, avem baterii bazate pe Litiu, la care e FOARTE periculos sa le lasi sa se descarce complet atunci s-ar FOARTE putea sa nu se mai incarce

| rapandula a răspuns:

Nu. Bateriile moderne au alta tehnologie pe Litiu.

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Harfagre):

Exact, dar nu strica sa il descurajezi sa descarce bateria complet, chiar daca e putin probabil sa junga la 0 real la care bateria nu se mai incarca (0% sunt detectate de circuitul logic si inchide automat telefonul, chiar daca de fapt mai e curent in baterie si care pastrat ca sa se incarce cand il bagi la curent)

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Nu chiar pănă la 0 doar 20%. De la 100% până la 20%. De ce să nu folosești și aceea 20% nu îți trebuie?
Termină cu prostiile și încarcă normal. Când se descarcă la 20% îl bagi la încărcat.

O zi frumoasă!

| serser a răspuns (pentru Legion7X):

În telefoanele Android, puteți calibra bateria
folosind codul * # 0228 # - calibrarea bateriei
trebuie să îl introduceți în apelator
luat aici https://mobilexfiles.com/phones/samsung/samsung_galaxy_s20_fe/secret_codes/
L-am folosit eu

| Legion7X a răspuns (pentru serser):

Îmi merge decent deocamdată bateria. Când se va slăbi voi lua alta.